//

שאלה - משמעות הדבקה ב- CMV בהריון

השאלה:
בני בן 3. מזה כשנה שרופאה "זרקה" לנו באחד הביקורים שנראה לה שלפי בדיקות הדם הייתה לבני מחלת הנשיקה, אך אין סיבה לדאגה וכך סגרנו את הנושא. לציין כי בני סובל משיעול רב שמקורו לרוב בהצטברות ליחה. כמו כן, סובל רבות מנזלת.
לאחרונה הבחנו בכך שבלוטות הלימפה שהיו מעט נפוחות מרגע אבחנת הרופאה כי מדובר במחלת הנשיקה התנפחו מאוד. היום עשינו אולטרסאונד והבודק אמר שמשני הצדדים ישנן בלוטות רבות נפוחות ויש גם כאלו שמגיעות לגודל של כ-3 ס"מ.
מה משמעות הדבר? למי לפנות? איך לטפל? האם המחלה עדיין פעילה? כבר כל כך הרבה זמן?
בדיקות דם שלי גם הן מצביעות כי עברתי ככל הנראה יחד עימו מחלת הנשיקה. כרגע אני בהריון, האם עלי לבצע בדיקות מסוימות? האם זה מסוכן?
אנא הסבירו לי קשר בין מחלת הנשיקה לבין סרטן, כיוון שבחומר רב שקראתי בפורום הבנתי כי יש קשר. הדבר מאוד מדאיג אותי ואני רוצה לדעת כמה זה עלול להיות מסוכן עבור בני ועבורי.


תשובה:

אין שום קשר בין מחלת הנשיקה ובין סרטן. מחלת הנשיקה היא מחלה המאופיינת בחום, הגדלת בלוטות לימפה, עייפות ותסמינים לא ספציפיים אחרים, והיא נגרמת כתוצאה מהדבקה בנגיפי EBV או CMV. תסמיני המחלה יכולים להימשך אפילו עד שישה חדשים. בסופו של דבר כמעט כל אוכלוסיית העולם נדבקת בנגיף ה- EBV הגורם למחלה זו. לך ולילדך אין שום סיכון לחלות בסרטן או בשום מחלה אחרת.

לגבי ההריון, את צריכה לבדוק אם מה שגרם אצלך את מחלת הנשיקה זה EBV או CMV. אם מדובר ב- EBV, נגיף זה אינו משפיע בשום צורה על ההריון. אם מדובר בנגיף ה- CMV, נגיף זה עשוי להשפיע לרעה על העובר אם המחלה התרחשה בתחילת ההריון. אם מדובר בזיהום בעבר הדבר חסר כל משמעות, ולהיפך, את מוגנת.

בברכה

דר' איציק לוי
מומחה בפנימית ובמחלות זיהומיות

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!