//

שאלה - המשמעות של שתי תוצאות הקשורות לאאוזינופילים בבדיקת דם

השאלה:
אני בן 46. קיבלתי תוצאות של בדיקות דם. בספירת דם מופיעות שתי תוצאות עבור הבדיקה Eosinophils. ערכי הנורמה באחת הם בין 6-0 והתוצאה 9.1, וערכי הנורמה בשניה הם בין 0 ל-0.6 והתוצאה היא 0.51. מה משמעות התוצאות ומדוע ישנן שתיים?


תשובה:


בספירת דם נספרים מספר סוגים של תאי דם לבנים, השייכים למערכת החיסון. בתוצאה מופיעים שני ערכים, האחד הוא המספר המדויק של תאים בנפח מסוים (זהו המספר האבסולוטי של התאים), והשני הוא האחוז שלהם מסך התאים הלבנים. במחלות מסוימות חל שינוי במספר התאים מסוג מסוים, אך הפרופורציה (האחוז) ביחס לתאים האחרים נשמרת, ובמחלות אחרות מספר התאים נשאר נורמלי, אך האחוז שלהם משתנה. נתונים אלו מסייעים להבחין בין מחלות שונות.

בתוצאות שהזכרת נבדק מספר האאוזינופילים, תאים שמשתתפים בתגובות אלרגיות ופועלים בעיקר כנגד זיהומים על ידי טפילים. 0 עד 0.6 זהו הטווח התקין למספרם האבסולוטי של התאים, ובבדיקתך מספר התאים תקין (0.51). 0%-6% זהו הטווח התקין של אחוז האאוזינופילים מתוך כלל התאים הלבנים. בבדיקתך האחוז הוא גבוה (9.1%). המשמעות היא שמספר האאוזינופילים שלך תקין, ועליה באחוזים מעידה על כך שישנה ככל הנראה ירידה ברמה של תאים לבנים אחרים. בכל מקרה, לתוצאה זו אין כנראה חשיבות קלינית.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!