שאלה - הטיפולים השונים לעקמת

השאלה:
אני בת 15 ושלושה חודשים. עדיין לא קיבלתי מחזור, ויש לי עקמת ימנית של 60 מעלות. לפני כשנתיים עברתי ניתוח פיסטולה בגרון. השאלה שלי היא אם עדיין אפשר לא לעשות ניתוח אלא לעשות פיזיותרפיה, פעולות שאמורות לעזור לגב, כמו שחייה, ולאחר זמן מה לשים מחוך במקום


תשובה:


כל עקמת היא בעלת אופי "אישי", ולכן יש להתאים את הטיפול לעקמת שלך. כמובן שיש לקחת מספר גורמים בחשבון, ביניהם גילך, זווית העקמת והתקדמות של הזווית או העקמת.

באופן כללי, ניתן לחלק את הטיפולים הקיימים לטיפולים שמרניים וניתוחיים. בטיפול שמרני ניתן לשלב טיפול בפיזיותרפיה המיוחדת לטיפול בעקמת (שיטת שרוט), שחיה, ואפילו ריקוד. כמו כן, ניתן לשלב לבישת מחוך מיוחד. כל אלה יכולים למנוע את התקדמות העקמת ואף להשיג יישור. לפרטים נוספים בנושא זה, ידוע לי כי ניתן לפנות לקופות החולים ולבקש הפניה לפיזיותרפיה לעקמת (שיטת שרוט).

לא כל עקמת מגיבה לטיפול שמרני, ולפעמים אכן נחוץ פתרון ניתוחי. בניתוח מקבעים מספר חוליות גביות באמצעות שני מוטות טיטניום במישור המקביל לעמוד השדרה. טיפול זה מונע את החרפת העקמת מצד אחד, אך מגביל את תנועות כיפוף ויישור הגב מצד שני.

בשלב ראשון הייתי ממליץ לך לפנות במהירות האפשרית לרופא המתמחה בעקמת דרך קופת חולים ולקבוע תוכנית טיפולית המתאימה למצב האישי שלך. למיטב ידיעתי, ישנם אורתופדים שמתמחים בגב ובעקמת של ילדים בבתי החולים תל השומר ואיכילוב. רופא כזה יוכל לעזור לך להחליט על סוג הטיפול ועל דחיפותו.

המון הצלחה

בברכה,

ד"ר עמית גיל - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!