שאלה - דלקות גרון חוזרות אצל ילד בן שנתיים

השאלה:
בני בן שנתיים, ומהיום שנכנס למעון, בערך כשהיה בן 9 חודשים, הוא היה חולה לסירוגין. תמיד כשהייתה יוצאת לו שן הוא היה מפתח דלקת בגרון, אוזניים וחום, הכל ביחד. הייתה לו תקופה ממושכת שבה היה בריא, אבל לאחרונה המחלות שוב חזרו. בחודש האחרון הוא היה חולה כ


תשובה:


בסיפור שלך חסרים פרטים רבים. האם הילד מתפתח כיאות? מהי ספירת הדם שלו? האם ספירת התאים הלבנים (WBC) תקינה? האם כמות הלימפוציטים תקינה? האם נערכו בדיקות של המערכת החיסונית לאימונוגלובולינים (IGA, IGM, IGG)?

הרבה פעמים רואים היארעות בו זמנית של תסמינים גופניים שונים סביב בקיעת שיניים. כמו כן, לא מפתיע שהילד חלה סביב הצטרפותו למעון.

נקודה נוספת היא שנדיר לראות דלקת גרון סטרפטוקוקלית לפני גיל שלוש שנים. האם הילד אכן סבל מטונסיליטיס (דלקת של השקדים)?

מכל מקום, ישנם חסרים חיסוניים רבים אשר מתבטאים בזיהומים חוזרים של מערכת הנשימה ושל מערכות אחרות, וחלקם אף נראים ספציפית בבנים ומופיעים דווקא סביב גיל 9 חודשים. עם זאת, לא ידוע לי שהם חולפים בגיל מסויים, למעט תופעה אחת, של חסר ב- IGA (בדקי תוצאת בדיקה זו אצל בנך), הגורמת לזיהומים חוזרים במערכת הנשימה ולשלשולים חוזרים. בחלק מן החולים, ההבראה מתרחשת באורח ספונטני תוך 5-3 שנים. אולי לזה כוונה הרופאה? אם ספירת הדם תקינה, רמות האימונוגלובולינים תקינות והילד מתפתח כראוי, אפשרות זו עדיין קיימת, אך היא הרבה פחות סבירה.

עם כל הנאמר, הדבר הסביר ביותר הוא שהילד לוקה בזיהומים וויראליים או אף חיידקיים חוזרים ללא חסר חיסוני. אם אכן יש דלקות גרון בתדירות גבוהה, הייתי ממליצה לך להיוועץ ברופא אף-אוזן-גרון לגבי כריתת שקדים.

הכתובת הטובה ביותר להתייעצות במקרה של זיהומים חוזרים, היא מומחה למחלות זיהומיות. יש גם מומחים למחלות זיהומיות בילדים.

בהצלחה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!