שאלה - וירוסים - הביטוי הקליני, האבחנה והטיפול

השאלה:
לבני ניתנה אבחנה של Viral Infection. רציתי לדעת על סמך מה ניתנת אבחנה זו. מה הסימפטומים? חום בלבד? איך נגרמת המחלה? מה מוצאים בבדיקה? אשמח לקבל הסבר על אבחנה זאת.


תשובה:


וירוס (נגיף) הוא אורגניזם זיהומי קטן, הרבה יותר קטן מפטריה או מחיידק. וירוס חייב לפלוש לתא חי על מנת להשתכפל. הווירוס פולש לתא ומשחרר בתוכו את החומר הגנטי שלו. וירוסים בדרך כלל מזהמים סוג מסויים של תא, וירוסי צינון, למשל, מזהמים רק את דרכי הנשימה.

וירוסים מועברים בדרכים מגוונות - בליעה, שאיפה, עקיצה ומגע מיני. כאשר וירוס נכנס לגוף, הוא מעורר את מערכת ההגנה החיסונית, את תאי הדם - לימפוציטים ומונוציטים - התוקפים את הווירוס או את התא המזוהם.

הביטויים הקליניים של הזיהום תלויים בסוג הווירוס ובבריאותו הכללית של האדם שנדבק.

סוגי הזיהומים הוויראליים כוללים

זיהומים של דרכי הנשימה העליונות - אלה הכי נפוצים, ומתבטאים בחום, כאב גרון וסינוסיטיס. וירוס השפעת (influenza) הוא דוגמה לוירוס כזה.
זיהומים של במערכת העצבים - כמו כלבת או דלקת קרום המוח.
זיהומי עור - כמו הרפס.
מחלת הנשיקה (EBV, CMV).
איידס (HIV).

ועוד.

כך שלגבי שאלתך "מה הסימפטומים"? - זה תלוי בסוג הווירוס המזהם. אני מניחה שכיוונת לוירוס של דרכי הנשימה שיכול לגרום לכאב גרון, חום, שיעול וסינוסיטיס.

האבחון הוא קליני בעיקרו. זיהום ויראלי לעומת חיידקי הוא בדרך כלל פחות סוער. החום פחות גבוה, והוא אינו מלווה בצמרמורות.

לאבחנה של זיהומים אפידמיים (כמו שפעת) מסייעת מציאותם של מקרים נוספים בסביבה. זיהומים אחרים מתגלים בעזרת בדיקות דם תומכות, היכולות להראות ספירה לבנה גבוהה (של תאי דלקת), אך לא גבוהה מדי (ספירה גבוהה יותר מתאימה יותר לזיהום חיידקי), עם אחוז יחסי גבוה של לימפוציטים או מונוציטים.

ישנן גם בדיקות סרולוגיות המאפשרות לבדוק את מציאותם של נוגדנים לווירוסים ספציפיים.

לחלק מן הזיהומים ישנן תרופות אנטי-ויראליות, אך הן אינן בשימוש שגרתי באנשים עם מערכת חיסון תקינה. ברוב הזיהומים הוויראליים נלחמת המערכת החיסונית ביעילות, עם מעט עזרה של טיפול תומך כמו שתייה מספקת, הורדת חום, תרופות נגד שיעול ועוד.

חיסונים מסייעים במניעת מחלות ויראליות. אנטיביוטיקות משמשות לטיפול בזיהומים חיידקיים.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!