שאלה - אני בן 40, ובחיים לא סבלתי מכאבי גב עד לפני חצי שנה. לפני חצי שנה התחילו לי כאבי גב שמתרכזים בעיקר באמצע הגב, משני צדי עמוד השדרה, אך רק לאחר שינה ממושכת של לפחות 8 שעות. בדרך כלל אני ישן רק 6-5 שעות,

השאלה:
אני בן 40, ובחיים לא סבלתי מכאבי גב עד לפני חצי שנה. לפני חצי שנה התחילו לי כאבי גב שמתרכזים בעיקר באמצע הגב, משני צדי עמוד השדרה, אך רק לאחר שינה ממושכת של לפחות 8 שעות. בדרך כלל אני ישן רק 6-5 שעות, ולכן זה לא הטריד אותי מאוד. לפני כשלושה חודשים


תשובה:


כאב הגב שאתה מתאר ודאי מסב לך קשיים ניכרים. הבעיות מהן אתה סובל אינן מכוונות לאבחנה ויש צורך, כפי שהרופא שביקרת המליץ בפניך, בבדיקות עזר נוספות.

דלקת היא שם כללי לתופעות בהן פעילים רכיבים מסויימים במערכת החיסונית. מצב זה עלול לנבוע מגורם חיצוני כגון זיהום, או פנימי כגון שינויים ניווניים, הפרעה בתפקוד המערכת החיסונית ועוד. מיפוי עצמות מאפשר לאתר תהליך הממוקם באזור מסוים ולהשוות מיקום זה עם הבדיקה הגופנית או תוצאות בדיקות הדמיה נוספות. מלבד תהליכים דלקתיים משמש המיפוי גם בזיהוי תהליכים אחרים בהם ישנה פעילות מוגברת, כגון גידולים או שברים.

דלקת, כאמור, היא שם כללי למגוון רחב של מצבים רפואיים. אחת הסיבות השכיחות לה היא שינויים שחיקתיים על רקע ניווני. עקמת משמעותית עשויה לתרום להופעת שינויים שחיקתיים מוקדמים. סיבות אחרות למצבים דלקתיים בעמוד השדרה עלולים לערב גם מפרקים אחרים בגוף. על מנת לברר אם יש קשר בין כאבי הגב לבין הכאב שבאצבע יש לפנות לייעוץ ראומטולוגי. על פי תיאורך, מוקדם להסיק לגבי סיבת כאבי הגב שלך, ויש להמשיך את הבירור, ולכלול בו בדיקות דם, מיפוי עצמות ועוד.

בברכת בריאות שלמה,

ד"ר רונן בלכר - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!