שאלה - בת 27 הסובלת מעייפות ותשישות

השאלה:
אני בת 27 וסובלת כבר יותר מ-4 חודשים מתשישות ועייפות שאינן נעלמות גם אחרי 9 שעות שינה. אלה תוצאות בדיקות הדם שלי: TSH 4.02 RBC 4.10 HB 12.1 HCT 34.4 TRIGLYCERIDES 173 רופא אחד אמר לי כי אין שום בעיה גופנית המעידה על תשישות וחולשה, ואילו רופא


תשובה:


הבירור הראשוני במקרה של חשד בתת-פעילות של בלוטת התריס כולל בדיקת רמות של הורמון מגרה בלוטת התריס (TSH). הערכים התקינים של הורמון מגרה בלוטת התריס (TSH) הם בין 0.3 ל-4 mU/L.רמת ה- TSH נחשבת לגבוה בין 5 ל-10 mU/L. עלייה ברמת ה- TSH היא העדות המוקדמת ביותר לתת-פעילות בלוטת התריס, והעלייה בערכים פרופורציונלית לרמת תת-הפעילות. כאשר הערכים הם בגבולות הנורמה אין צורך בבדיקות נוספות. בנוסף לרמת ה- TSH נהוג לבדוק את רמת התירוקסין(T4) והתירוקסין החופשי (FT4) בנסיוב.

לא ציינת אם בדקו לך את רמת ה- FT4, אך הערכים של ה- TSH אצלך הם בגבול העליון של הנורמה. במקרה זה אין צורך בטיפול תרופתי, אך אם יש שינוי בתסמינים או במצב הקליני, יש צורך לחזור על הבדיקה בעוד כ 8-6 שבועות.

שאר בדיקות המעבדה שהיצגת בשאלה הם בגדר הנורמה. האם בתקופה זאת היו לך חום או תסמינים אחרים? האם עשו לך בדיקות דם נוספות או בדיקות הדמיה כלשהן חוץ מבדיקת הדם? האם היית בטיול כלשהו? התשובות לשאלות אלו חשובות לבירור הסיבה לעייפות. אני ממליץ לך להמשיך את הבירור עם רופא המשפחה כדי לנסות לאתר את הסיבה לתחושת העייפות שאת מתארת.

תוכלי להעזר גם במנגנון האבחון העצמי של אינפומד:

http://www.infomed.co.il/takeCare/symp79.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!