שאלה - חשש מאבעבועות רוח בזמן הריון והרפס זוסטר אצל בן הזוג

השאלה:
בעלי, בן 35, אובחן אתמול כחולה בהרפס זוסטר. הוא כבר בשלב השלפוחיות ומטופל בזובירקס. הבנו מרופאת הילדים כי הילדים שעברו חיסון לאבעבועות רוח אינם בסיכון, וכי לכל היותר הם יעברו אבעבועות בצורה קלה. אני, לעומת זאתף בסיכון גבוה יותר. אני בהריון (ממש בהתח


תשובה:


הרפס זוסטר ("שלבקת חוגרת" בעברית) היא מחלה הנגרמת על ידי Varicella Zoster Virus. זה הווירוס שגם גורם אבעבועות רוח אצל ילדים. כפי שהבנת, המחלה בדרך כלל אינה מדבקת, אבל מי שלא חלה בעבר באבעבועות רוח, יכול בהחלט להידבק מחולה בהרפס זוסטר.

זיהום ראשוני באבעבועות במהלך ההריון הוא נדיר, אבל אם הוא מתרחש, יכול להיגרם נזק לעובר, נזק המכונה "תסמונת מלידה של אבעבועות רוח". התסמונת מתאפיינת במומים במערכת העצבית (מיקרוצפלוס, עיכוב בגדילה, פרכוסים ועוד), בעיניים, במעיים, בדרכי השתן ועוד.

בינתיים אין סיבה להילחץ, כיוון שסביר להניח שלא נדבקת בנגיף. עם זאת, מומלץ לנקוט משנה זהירות, ובינתיים לבצע בדיקות דם על מנת לקבוע את המצב החיסוני שלך. אם את מחוסנת, נראה שאין סיבה לדאגה. אם אינך מחוסנת, יש מקום לשקול טיפול בנוגדנים מתאימים, VZIG. בכל מקרה, עלייך ליידע את הרופא המטפל.

בתקווה להמשך הריון בריא וקל!

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!