שאלה - דלקת אינטרסטיציאלית של דרכי השתן – אבחון וטיפול

השאלה:
לפני כחצי שנה החלה אצלי צריבה בזמן מתן השתן וגם במשך היום באופן כללי. קיבלתי מספר סוגים של אנטיביוטיקות, והתופעה שככה מעט אך לא פסקה לגמרי. בשבועות האחרונים חזרו הכאבים החריפים, והרופא שלח דגימה של השתן לתרבית. לא התגלה אף חיידק בשתן. הרופא משער שמ


תשובה:


IC היא דלקת אינטרסטיציאלית של שלפוחית השתן. הדלקת מופיעה, ככל הנראה, בשל פגיעה מסויימת בשכבת ההגנה המכסה את רירית השלפוחית, כך שכתוצאה מפגיעה זו חומרים רעילים ומזיקים מגרים את האזור, וגורמים לדלקת.

הסימפטומים שאת מתארת מתאימים לדלקת בדרכי השתן, לדלקת אינטרסטיציאלית, או אולי אף לבעיות גינקולוגיות, כמו אנדומטריוזיס, דלקות, ועוד.

אבחון IC הוא אבחון המתבצע בשלבים. בשלב הראשון יש לקחת תרבית, אחר כך יש לשלול פתולוגיות אחרות, כמו בעיות כלייתיות, בעיות גינקולוגיות (אנדומטריוזיס), מחלות המועברות על ידי יחסי מין ועוד. בשלב האחרון, מבצעים בדיקת ציסטוסקופיה (הבדיקה לא מבוצעת תמיד, תלוי בתוצאות השלבים הקודמים).

התרופה אלמירון היא תרופה שיש לגביה מחלוקת, ולכן השימוש בה אסור בארץ.

דרכי הטיפול בבעיה הן רבות ומגוונות. ישנן תרופות לנטילה דרך הפה (ביניהן תרופות נוגדות דיכאון שנמצאו יעילות עקב האפקט נוגד הדלקת שלהן), ישנן תרופות שמוחדרות ישירות אל תוך השלפוחית (DSMA, BCG), וישנם גם טיפולים המשלבים גירוי עצבי אלקטרוני. הטיפול מותאם לחולה ולמצב הספציפי.

אינני יודעת מהי דרגת החומרה של הדלקת שלך, ולכן לא אוכל לענות לשאלה על הנזק שתגרום ההמתנה, אבל לא מומלץ להזניח את העניין, וכדאי בהחלט לטפל.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!