שאלה - הסיבות לנשירת שיער אחרי לידה

השאלה:
אני ארבעה חודשים לאחר לידה, יש לי נשירה מסיבית שגרמה לדילול השיער, כבר רואים את הקרקפת וזה לא מפסיק. לאחר בדיקות דם, שהיו תקינות (רמת ברזל, רמת B12 ובדיקות בלוטת התריס) הפנה אותי רופא העור למרפאת שיער, אבל התור לעוד ארבעה חודשים. התחלתי גלולות סרז


תשובה:


צמיחת השיער שלנו מתרחשת באופן מחזורי. כל מחזור אורך כשלוש שנים, ובסופו נושרת השערה, וזקיק השערה מצמיח שערה חדשה במקומה. באופן נורמלי, עד 90% מן השערות נמצאות בשלב הצמיחה. מדי יום נושרות עד 75 שערות הנמצאות בשלב המנוחה, ו-75 זקיקי שערה נכנסים לשלב הצמיחה.

ההורמונים המופרשים במהלך ההריון גורמים לשיער הראש להיראות עבה וסמיך יותר, בגלל האטה של ההתקדמות הטבעית של כל שערה משלב הצמיחה לשלב המנוחה, ולכן חלקן של השערות בשלב הצמיחה בשיער הראש גדל. חודש עד חמישה חודשים לאחר הלידה עוברות השערות האלה, שנשארו בשלב הצמיחה במהלך ההריון, לשלב המנוחה, ולכן נשירה שכיחה מאוד בשלב הזה, והשיער הופך דליל. נשירת השיער חולפת 15 חודשים לאחר הלידה, אך בחלק מן המקרים השיער לא חוזר להיות סמיך כפי שהיה לפני הלידה.

סרזט היא גלולה המכילה חומר בשם Desogestrel, שהוא פרוגסטרון סינתטי. אחת מתופעות הלוואי האפשריות של התרופה היא נשירת שיער, אבל הסיכוי שהיא תגרום לכך לאחר שימוש קצר כל כך נמוך מאוד. נשירת שיער היא תופעת לוואי אפשרית גם של גלולות משולבות, המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון.

גלולות למניעת הריון המכילות אסטרוגן אינן מומלצות בזמן הנקה, משום שהן עשויות לפגוע בייצור החלב.

על סיבות נוספות לנשירת שיער תוכלי לקרוא בתשובה לשאלה שנשאלה בעבר באינפומד:

http://www.infomed.co.il/questions/q_090807_8.asp
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!