שאלה - הסיבות לטיקים בפנים והטיפולים הקיימים

השאלה:
חבר שלי, בן 31, סובל זה מימי הצבא מטיקים בלתי נשלטים בפנים. כשהכרתי אותו, הטיקים עוד היו במצב סביר, אך עכשיו זה רק מחמיר: הוא מעוות חצי פנים, מגרד את הפנים ומשמיע קולות. הבעיה היא שכאשר דיברתי איתו על זה, הוא בכלל לא היה מודע לזה שיש לו טיקים כה חריפ
תשובה:


טיקים הם התכווציות בלתי רצוניות של שרירים שונים. התופעה עשויה להיות מביכה ומטרידה ביותר. לא תמיד האדם שסובל מהתופעה מודע לה בהכרח, ולפעמים הוא פשוט מעדיף להתעלם ממנה, או לומד לחיות איתה, ולכן לא שם לב אליה יותר.

הסיבות לטיקים יכולות להיות רבות, החל מבעיות על רקע נפשי וכלה במחלות נוירולוגיות שונות. על מנת לאבחן את מקור הבעיה ולטפל בה, חשוב קודם כל שהמטופל יכיר בבעיה ויביע נכונות לטפל בה. כאשר יש מצדו רצון לפתור את הבעיה, כדאי להתחיל בבירור כללי, אפילו אצל רופא/ת המשפחה, ואחר כך לפנות לנוירולוג על מנת לשלול בעיה אורגנית, ובמקביל, לפנות לפסיכיאטר או לפסיכולוג ולנסות להתחקות אחר מקור הבעיה.

ישנן כמה שיטות טיפוליות, ביניהן הזרקת בוטוקס אל השריר הפגוע, טיפול תרופתי, תמיכה פסיכולוגית ואפילו השתלת קוצב מיוחד במוח. מובן שיש להתאים את הטיפול לכל מטופל, בהתאם למקור הבעיה.

אני ממליצה שתנסי לדבר עם חברך על הבעיה, ותנסי להאיר את עיניו לחומרתה. אין לי ספק שגם הוא סובל ומוטרד, גם אם הוא מכחיש את הבעיה. אנשים רבים מדווחים על שיפור עצום לאחר שקיבלו את הטיפול המתאים.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
ד"ר ראובן בן-טובים ד"ר ראובן בן-טובים
רופא אא"ג ובעיקר עוסק בעריכת חוות דעת רפואיות... קרא עוד
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ