שאלה - נטילה נכונה של תרופות לסכיזופרניה

השאלה:
אני סובל ממחלת הסכיזופרניה זה 4 שנים, וסובל גם מחרדות, לחצים בראש ועוד. לאחרונה צצו בעיות חדשות, כמו דיכאון וחרדה חברתית, ותחושת לחץ פנימי או מתח. פניתי לפסיכיאטר, והוא אמר לי לקחת כדור לוריבן 1.5 מ"ג ליום. לקחתי את הכדור וזה עוזר. חוץ מזה, בליל


תשובה:


כל שלוש התרופות שאתה נוטל כרגע גורמות לעייפות, בעיקר בהתחלת הטיפול או לאחר העלאה של המינון, אבל לאחר זמן מה כבר לא מרגישים את העייפות, כי הגוף מתרגל.

ואלפורל (דפלפט) היא תרופה שמחזקת את ההשפעה של תכשירים נוגדי-פסיכוזה, וגם מסייעת לאיזון של מצב הרוח. בדרך כלל מעלים את המינון בהדרגה. נוטלים כמה ימים מינון של 200 מ"ג פעמיים ביום, אחר כך עוד כמה ימים 200 מ"ג בבוקר ו-400 מ"ג בערב, ובסוף 400 מ"ג פעמיים ביום, ואפשר גם לעלות למינון גבוה יותר אם יש בכך צורך. העלאה מהירה של המינון, או התחלת טיפול במינון גבוה, גורמים לתחושת עייפות ולפעמים גם לבלבול.

בנוסף, ואלפורל היא תרופה שיש לעקוב אחר רמתה בדם, מכיוון שרמה נמוכה מדי פשוט אינה יעילה, ורמה גבוהה מדי מעלה את הסיכון לתופעות לוואי לא נעימות.

אלה המלצותי לך:

שקול לקחת יום חופשה מהעבודה (זה בעצם יהיה יום מחלה), ותן לגוף להתאזן עם הטיפול התרופתי החדש, כדי שלא תדבר או תעשה שטויות בעבודה בהשפעת העייפות, ואחר כך אולי תצטער על כך.

אם יש לך כדורי ואלפורל של 200 מ"ג, קח מחר בבוקר רק 200 מ"ג, ובערב קח 400 מ"ג (סה"כ 600 מ"ג ליום). המשך כך למשך 3 ימים, ואחר כך חזור לקחת 400 מ"ג פעמיים ביום כפי שהמליץ הרופא שלך.

את הלוריבן כדאי לך לשמור לשעות שלאחר העבודה, ולא לקחת ממנו כלל בבוקר.

אל תיטול אף אחת מן התרופות על בטן ריקה.

שאל את הרופא שלך מתי לעשות בדיקות דם. הבדיקות שעליך לעבור הן של רמת הואלפורל בדם, תפקודי כבד, תפקודי כליות, מלחים בדם, וספירת דם.

תרגיש טוב,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!