שאלה - טיפול בקושי הרגשי והבין-אישי אצל אנשים עם ADD

השאלה:
לבעלי בן 40 יש ADD, ולאחר קריאה מסיבית ברשת, לדעתי הלא מקצועית יש לו גם תסמונת אספרגר. מבחינה תפקודית הוא בסדר גמור, חכם מאוד, עובד ולומד, אך מבחינת התקשורת וההתמודדות הרגשית הוא מנותק הרבה פעמים, ולי קשה, קשה מאוד לתקשר איתו או להסביר לו עניינים רגש


תשובה:


שאלתך נוגעת בבעיה חשובה אשר רק בשנים האחרונות עלתה למודעות הציבורית. מסתבר כי אנשים הלוקים ב- ADHD וב- ADD מתקשים לעתים בתחום הבין-אישי באופן משמעותי, ומפתחים דפוסים הגורמים לקושי ניכר להם עצמם, ולתסכול רב לסובבים אותם, ובייחוד לקרובים ביותר, בדרך כלל בני או בנות הזוג.

לצערנו, לא נמצא עדיין טיפול תרופתי יעיל אשר מבטל את הדפוסים הבעייתיים הללו. אצל ילדים קל יותר לטפל בבעיה כיוון שהם עדיין בתהליך עיצוב ולמידה של אישיותם ושל קשרים בין-אישיים. אצל מבוגרים המצב מסובך יותר. ההמלצה כיום היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי כאשר המטופל נמצא תחת השפעת ריטלין ומסוגל לזהות את הדפוסים שגורמים לו בעיות, וללמוד דרכים יעילות יותר לתקשורת בין-אישית. התהליך אינו קל ואינו קצר ודורש מוטיבציה רבה.

מומלץ לחשוב גם על טיפול זוגי אשר במהלכו המטפל/ת יוכל לתווך בינך ובין בעלך ולעזור לו להבין את המקומות שבהם התנהגותו ותגובותיו אינם מתאימים, וכיצד ניתן לשפר את המצב. בטיפול זוגי תוכלי להיעזר גם את על מנת לדעת כיצד להתמודד מול בן-הזוג באופן שיהיה יותר בונה לזוגיות ויקל עלייך מול דפוסי התנהגות שאולי לא ניתן יהיה לשנותם אצל בן הזוג.

בהצלחה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!