שאלה - יעוץ לבת 17 שסובלת מעצבנות והתקפי זעם

השאלה:
אני בחורה בת 17. אני נוטה להיכנס למצבי עצבנות וקשה לי להשתלט עליהם, לפעמים זה מוביל לדיכאון ולחרדות. קשה לי להירגע לאחר מצבים כאלה, וכך אני פוגעת באנשים שסובבים אותי באותו הרגע. האם ליטול כדורים להרגעה, או שישנו פתרון?


תשובה:


לעיתים קרובות מצוקה רגשית באה לידי ביטוי אצל בני-נוער בעצבנות, בחוסר סבלנות, בקושי להסתדר עם בני המשפחה, עם המורים ואפילו עם החברים. מכיוון שאת בת 17, ועדיין קטינה, מומלץ שהורייך יהיו מעורבים בפנייתך לטיפול. יתכן שהם גם מרגישים שיש בעיות איתך, ואולי אפילו ישמחו לשמוע ממך שאת חושבת שישנה בעיה ומעוניינת בטיפול.

האבחון המדויק של הבעיה והתאמת הטיפול (למשל, שיחות, או תרופות, או שניהם) דורשים פגישה עם איש מקצוע מתחום בריאות הנפש. אני ממליצה, בשלב ראשון, לפנות ליועצת בית הספר, היא הגורם הכי זמין ומיידי, ובמקביל, לבדוק אפשרויות ללכת לבדיקה של פסיכולוג/ית או פסיכיאטר/ית באיזור מגורייך.

בדיקה כזו יכולה להעשות בהפניית היועצת, על ידי השירות הפסיכולוגי החינוכי שמלווה את מוסדות הלימוד של משרד החינוך. היא יכולה להעשות גם בכל מרפאת בריאות הנפש שמקבלת בני-נוער. לקופות החולים יש מרפאות כאלה, רופא הילדים או רופא המשפחה ידע להפנותך, ואפשר גם לפנות למוקד זימון תורים של קופת החולים לה את שייכת. יש גם מרפאות אזוריות לבריאות הנפש שאינן שייכות לקופת-חולים מסוימת. את יכולה גם לפנות באופן פרטי לפסיכולוג/ית או לפסיכיאטר/ית.

בהצלחה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!