שאלה - הטיפול בהפרעה התפתחותית נרחבת (PDD)

השאלה:
בני בן 16, ואובחן כסובל מ PDD-NOS (הפרעה התפתחותית נרחבת). בשנה האחרונה חלה הידרדרות במצבו. עד אז תפקד במסגרת רגילה, אבל מאז הוא מסתגר ומצטמצם. לפני מספר שנים לקח אחת התרופות מקבוצת ה- SSRI אך לא היה שיפור. כעת הוצע לו להתחיל טיפול בריספרדל 1 מ"


תשובה:


אענה באופן כללי לשאלותייך הטובות, מפני שחסרה כאן אינפורמציה לגבי הבעיה עצמה: לא תיארת מה כוללת ההידרדרות במצבו של בנך, אם הוא סובל מתסמינים פסיכוטיים כגון פחדים, הזיות, או התנהגות לא-מאורגנת, אם מדובר בהפרעות התנהגות כגון תוקפנות, או אם יש החמרה בכפייתיות.

את התרופה ריספרדל נותנים לילדים כטיפול סימפטומטי למגוון די רחב של בעיות, למשל לכל מגוון הבעיות שהצעתי, שאולי כוללת ההידרדרות במצבו של הילד.

נכון, יש לתרופה תופעות לוואי. ניתן להימנע או לפחות לצמצם מאד את התופעות האלו על ידי התחלת טיפול הדרגתית ושימוש במינון נמוך. ברוב המקרים, בדרך זו מצליחים להשיג מצב שבו התועלת המושגת מהתרופה עולה על הסבל מתופעות הלוואי, אך חשוב להדגיש: לא תופעות הלוואי לא מופיעות בהכרח!

את צודקת לגבי גאודון, התרופה חדשה יותר, היא היתה בשימוש של הרבה פחות ילדים, והצטבר עליה פחות מידע. גם איתה עלולות להופיע תופעות לוואי, שהן תופעות אחרות מאשר של ריספרדל.

הטיפול הרפואי מתבצע לפי הנחיות קליניות, אשר נקבעות אחת לתקופה של שנה לערך, לאור המידע הקליני שמצטבר מרופאים ומטופלים. כותבי ההנחיות לוקחים בחשבון שיקולי תועלת למטופל ובטיחות רפואית. ההנחיה הקלינית בארץ ובעולם היא כעת להתחיל טיפול עם ריספרדל, שנחשבת תרופה יעילה ובטוחה, ורק אם זה לא עוזר, לעבור לתרופות אחרות, למשל גאודון.

השיקול הכלכלי אינו נלקח בחשבון בקביעת ההנחיות הקליניות ובכלל בטיפול רפואי נכון. שתי התרופות יקרות במידה דומה, והסיבה לכך שריספרדל היא התרופה הניתנת ראשונה הוסברה לעיל. המחירים הם בסדר גודל של מאות שקלים (סביב 1000) בחודש.

לצערי, ברוב המקרים של PDD יש צורך להמשיך עם הטיפול התרופתי במשך שנים רבות. עם זאת, חשוב לזכור שיש תקופות של החמרה (מעבר ממסגרת למסגרת, גיל ההתבגרות), ולעיתים ניתן לשנות את המינון או להפסיק את הטיפול התרופתי לאחר שמגיעים לאיזון, למשל כשהמטופל משתלב במסגרת טובה ומתאימה לו.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!