שאלה - אלפריד, פלוטין ותגובה בין-תרופתית

השאלה:
אני בת 61, סובלת מלחץ דם גבוה, כולסטרול ודלקת מפרקים כרונית. אני לקחתי כמה שנים את התרופה אלפרליד נגד דיכאון וגם בלילה כדי לישון. הרופא הוסיף לי גם פלוטין ואמר לי להפסיק עם אלפרליד ולקחת פלוטין בבוקר ובערב, אבל אני לא נרדמת כלל. אתמול לקחתי את התרו


תשובה:


התרופה אלפריד שייכת לקבוצת תרופות הידועות בשם בנזודיאזפינים, המשמשות להקלה של מצבי חרדה ומתח, הרפיית שרירים וסיוע לשינה. כמו כל הבנזודיאזפינים, אלפריד עלולה לגרום להתמכרות כשלוקחים אותה באופן קבוע במהלך תקופה ממושכת, ויכולה להיות גם ירידה בהשפעתה עם הזמן. מסיבות אלו בוחנים את הטיפול עם אלפריד במרווחי זמן קבועים.

אם לוקחים את התרופה ברציפות במשך פחות משבועיים, ניתן להפסיקה בביטחה. אך אם לוקחים את התרופה במשך תקופה ארוכה יותר, יש להיוועץ ברופא, אשר עשוי להמליץ על הורדה הדרגתית של המינון. הפסקה פתאומית עלולה לגרום לתסמיני גמילה.

פלוטין היא תרופה נוגדת דיכאון המעכבת את הניצול החוזר של סרוטונין במוח (SSRI). אין להפסיק את השימוש בתרופה בלי להיוועץ ברופא, מפני שההפסקה עלולה לגרום לתסמינים לחזור.

כל התרופות שיש להן השפעה מרגיעה על מערכת העצבים המרכזית עלולות להגביר את התכונות המדכאות את מערכת העצבים של אלפריד. לכן יש מגוון תרופות שיש להיזהר בנטילתן בשילוב עם אלפריד, ביניהן תרופות נגד דיכאון.

איחולי בריאות

ד"ר אורלי שניידר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!