//

שאלה - דלקות גרון חוזרות וכאבי בטן תחתונה

השאלה:
אני בת 30. ב-3 חודשים האחרונים סבלתי מדלקות גרון חוזרות בשל זיהום בסטרופטוקוקוס, כולל הגדלה של הבלוטות. טופלתי באנטיביוטיקה 3 פעמים אך לא היה שינוי ניכר. בשבוע האחרון התחלתי לסבול מכאבים בבטן התחתונה בצד ימין, מעל הטבור ימינה עד לאזור שמתחת לשחלות. ה


תשובה:


כשאת אומרת שהיה לך זיהום בסטרפטוקוקוס, האם את מתכוונת שבוצע משטח גרון בכל שלוש הפעמים ונמצא החיידק סטרפטוקוקוס? כשיש דלקות גרון חוזרות וטיפול אנטיביוטי אינו עוזר, יש שתי אפשרויות עיקריות: או שהחיידק שלך "עקשן", וטיפול אנטיביוטי בלבד לא מספיק כדי לסלק אותו, או שמדובר במחלה שלא נגרמת על ידי סטרפטוקוקוס. במקרה השני, מדובר בעיקר במחלה וירלית (כמו מחלת הנשיקה ווירוסים אחרים). ייתכן שאת נשאית של הסטרפטוקוקוס בגרון שלך, אך שהמחלה שממנה את סובלת בחודשים האחרונים היא דווקא מחלת הנשיקה או מחלה וירלית אחרת.

כאבי בטן ימנית תחתונה עם הדגמה של קשריות לימפה מוגדלות באותו אזור מעידה על מחלה דלקתית באזור, בין אם חיידקית, בגלל זיהום במעי באותו אזור (כולל תוספתן), או וירלית. הגדלת קשריות לימפה בבטן כתוצאה מזיהום וירלי חולף היא גורם יחסית נפוץ לכאבי בטן, יותר בילדים אך גם במבוגרים. אין לכך טיפול פרט לטיפול נוגד כאבים, וזה חולף מעצמו. הדבר היחיד שצריך לעשות במקרים כאלה הוא לשלול זיהומים או דלקות לא זיהומיים אחרים שמצריכים טיפול אחר. במקרה שלך, ריבוי הלימפוציטים בבדיקת הדם מחזק את האפשרות שהבעיה היא זיהום וירלי חולף, שייתכן שקשור לדלקת הגרון החוזרת.

את לא צריכה להרגיש אובדת עצות, מפני שייתכן שמדובר במשהו שיחלוף מעצמו. בכל זאת, מכיוון שאין לי מידע מלא ולא בדקתי אותך, אני ממליצה לפנות לפנימאי במסגרת קופת חולים. הביאי איתך את כל בדיקות הדם שכבר בוצעו. אם לא עברת בדיקות כאלה, צריך לעשות לך משטח דם בשאלה של לימפוצטים אטיפיים, ובדיקות סרולוגיה ל- EBV ו- CMV. הרופא יחליט אם נחוצותבדיקות נוספות, כמו בדיקת CT של הבטן או קולונוסקופיה, אם כי בשלב זה נראה לי שלא יהיה בכך צורך.

ד"ר קרן מאיר-שפריר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!