שאלה - הסיכונים של לידה נרתיקית אחרי לידה בניתוח קיסרי

השאלה:
ילדתי בניתוח קיסרי. לאחר 3 חודשים נכנסתי להריון, אני בחודש ה-9, הכל בסדר. לפי הבדיקות, השליה לא נמצאת באזור התפר. האם היו נשים עם מצב דומה לשלי שילדו לידה רגילה? מהם הסיכונים שאני לוקחת בלידה רגילה, לי ולעובר? מה קורה אם יש קרע ברחם, ומתי זה עלול לקר


תשובה:


לידה רגילה לאחר ניתוח קיסרי נקראת או Vaginal Birth After Cesarian Section או VBAC. מבין הנשים אשר בלידה ראשונה ילדו בניתוח קיסרי, 90% יכולות ללדת בפעם השנייה בלידה נרתיקית.

הסיכון הגדול ביותר בלידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי הוא קרע של הרחם. הסכנה לאם היא קרע רחמי רחב, היכול להוביל לפגיעה במעי, דימום מסיבי וזיהום ברחם, אשר יכול להוביל, כשאין ברירה, לכריתת הרחם. הסכנה לעובר היא שכאשר אספקת החמצן מהאם לעובר פוסקת, נוצר מצב של מצוקה עוברית חמורה, שיכולה לגרום לפגיעה שכלית קשה ואף למוות. הקרע יכול להתרחש בכל שלב של הלידה.

אם החתך שבוצע היה חתך נמוך רוחבי, הסיכון לקרע הוא 0.2%-1.5%, בערך 1 ל-500 מקרים. אם עברת זירוז בלידה הראשונה, הסיכון לקרע גבוה יותר. אם הזמן שעבר בין הניתוח הקיסרי לבין הלידה הנרתיקית הוא פחות מ-18 חודשים, הסיכוי לקרע ברחם גדול פי 3 מאשר ליולדת שהניתוח אצלה היה מוקדם יותר. לכן, במצבך, הסיכון גבוה יותר.

חסר לי מידע לגבי הסיבות לכך שעברת ניתוח הקיסרי. עליך לנהוג בזהירות ולהתייעץ עם הרופא המטפל אם הבעיה היתה דיסטוכיה, הרפס וגניאלי או מצוקת עובר. להלן קישור לאתר בו תוכלי למצוא מידע נוסף:

http://www.doula.co.il/Index.asp?ArticleID=2410&CategoryID=119
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!