שאלה - מהי "מחלת הקנדידה" ובאילו מצבים היא מופיעה

השאלה:
נתקלתי במספר אתרים פרסומיים הטוענים שיש מחלה בשם "מחלת הקנדידה" שניתן לאתרה בבדיקה דם ייעודית מהאצבע. הם מונים סימפטומים רבים, ביניהם עייפות, נשירת שיער, כאבי בטן ועוד. ההצעות לטיפול הן אלטרנטיביות, למיטב הבנתי. האם פטריית הקנדידה, שלמיטב ה


תשובה:


קנדידה היא משפחה של פטריות, והנפוצה מביניהן היא הקנדידה אלביקנס. היא אכן יכולה לגרום לזיהום בנרתיק ובמעיים, במיוחד אצל אנשים הנוטלים נוגדי חומצה המעודדים את ריבוי הפטרייה, אך לרוב היא גורמת לסימפטומים שציינת כאשר מצב המערכת החיסונית ירוד, כגון אצל אנשים העוברים טיפולים כמותרפיים או חולי איידס. אין סיבה שיופיע זיהום רב-מערכתי אצל אנשים בעלי מערכת חיסונית תקינה.

ניתן לבדוק בבדיקת דם פשוטה, אם דרך האצבע ואם דרך הווריד, אם ישנם בגוף נוגדנים שנוצרו כתוצאה מחשיפה לפטרייה, אך לרובנו, במיוחד לנשים, היתה חשיפה כלשהי במהלך החיים.

נשים הסובלות מזיהום פטרייתי בנרתיק, הטיפול הוא פשוט ביותר, על ידי משחה, כדורים או נרות עם חומר נוגד פטריות. אינני מכירה את שיטת הטיפול הטבעית שציינת, ולצערי לא אוכל לייעץ אם לנסות אותה. רק אחזור ואומר שהסימפטומים שתיארת נדירים ביותר, ומופיעים אצל אנשים שמצב המערכת החיסונית שלהם ירוד. אם ישנו זיהום מקומי, ניתן לטפל בו בצורה פשוטה ביותר.

בהצלחה!

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!