שאלה - מחלת צליאק וחשיבות ההימנעות מגלוטן

השאלה:
הבת שלי, בת 3.5, אובחנה כסובלת מאנמיה. ההמוגלובין שלה ירד ל-9. ניסינו לתת לה תכשירי ברזל, שלא הועילו, עד שנתנו לה תכשירי ברזל טבעי וזה עזר לה, והביא אותה לרמת המוגלובין של 11.8, אבל אז גילו בדם שלה כמה ערכים אחרים לא תקינים: IRON 18.10 ANTI TTG 19


תשובה:


שאלתכם מאד חשובה. צליאק היא מחלה בה כתוצאה מחשיפת המעי לגלוטן, החלבון הנמצא בקמח חיטה ומוצריו, מתפתחת דלקת, אשר הורסת את הרירית של המעי הדק. רירית המעי הדק חשובה מאד משום שדרכה נספגים כמעט כל אבות המזון שלנו. באנשים וילדים הסובלים מצליאק, רירית המעי הרוסה ולכן אין ספיגה של שומנים, חלבונים, פחמימות, ויטמינים, ברזל וחומרים רבים נוספים וחשובים.

אצל כל אדם התמונה ההתחלתית של המחלה יכולה להיות שונה, ומתאימה לחומרת ההרס של רירית המעי הדק ולחומרים החסר בגופו בשל חוסר הספיגה. לדוגמה, חולה שלא סופג שומנים יסבול משלשולים מרובים ומצואה שומנית, חולה שלא סופג ויטמין K יסבול מבעיה בקרישת הדם, חולה שלא סופג פחמימות יסבול משלשולים מרובים וגזים, חולה שלא סופג ברזל יסבול מאנמיה של חסר ברזל, וכן האלה.

בהרבה מקרים התמונה בהתחלה קלה וממוקדת לחוסר המסויים, ובהמשך היא מחמירה ומופיעים שלשולים וירידה במשקל בשל כך שכל אבות המזון אינם נספגים. מובן שישנם מקרים בהם הנזק לרירית אינו מתקדם לנזק טוטאלי, והחולים מצליחים לספוג חלק מאבות המזון, אולם מקרים אלה פחות שכיחים.

אבחנה של מחלת צליאק נעשית על ידי בדיקות דם המזהות את הנוגדן הטיפוסי למחלה. זוהי בדיקת הדם שאצל בתך היתה חיובית, חזקה ומכוונת מאד למחלת צליאק. כמו כן, עושים ביופסיה של המעי כדי לבדוק את קיומם של התהליך הדלקתי ואת ההרס של הרירית. לאחר האבחנה, הטיפול במחלה הוא דיאטה נטולת גלוטן לכל החיים, דבר המוביל להתאוששות מלאה של רירית המעי הדק ולהיעלמות הסימפטומים של תת-הספיגה.

זוהי אכן דיאטה לא פשוטה כלל ומאד מגבילה, אולם אי שמירה על דיאטה זו תוביל להיווצרות דלקת של הרירית והרס שלה. בשנים האחרונות מתחזקות ההוכחות לכך שדיאטה המכילה גלוטן בחולי צליאק, לא רק מובילה להרס של הרירית, לתת-ספיגה של אבות המזון ולתת-תזונה, אלא גם מעלה באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות סרטן בלוטות הלימפה הסמוכות למעי. עובדה זו הובילה להמלצה הרפואית החד-משמעית, גם אם הסימפטומים של תת-הספיגה קלים, כמו אצל בתך, להקפיד בחומרה על דיאטה נטולת גלוטן.

לסיכום, על אף העובדה שטיפול בתכשירי ברזל טבעי הובילו לשיפור בהרגשה של בתך הקטנה, דיאטה נטולת גלוטן, למרות שהיא קשה מאד, היא חובה עבורה, משום שהיא תמנע את האנמיה, את השלשולים, את הירידה במשקל ואת תת-התזונה שעלולים להופיע ולהוביל לפגיעה בהתפתחותה. הדיאטה גם תמנע התפתחות של סרטן בלוטות הלימפה.

אין ספק שהמחלה אינה פשוטה והדיאטה אינה קלה, אולם חשיבותה היא עצומה, וכיום קיימים בכל רשתות השיווק מוצרים ללא גלוטן.

רפואה שלמה,

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!