שאלה - הקריטריונים לאבחון תסמונת השחלות הפוליציסטיות

השאלה:
אני בת 24 ונטלתי גלולות למניעת הריון מסוג יסמין מגיל 19, אך עם הזמן התגלה שרמת הכולסטרול שלי עלתה באופן משמעותי, לרמה של 340, ולכן עברתי למדבקות. לפני 4 חודשים נפלה לי מדבקה, ובאותו חודש קיבלתי וסת פעמיים, ומאז לא קיבלתי מחזור בכלל. אלה תוצאות בד


תשובה:


מחלה או תסמונת השחלות הפוליציסטיות היא מצב קליני המתאפיין בהפרעה בפוריות, אי-סדירות של הווסת, אנדרוגניות יתר (שיעור יתר, אקנה), ולעיתים גם השמנת יתר. חומרת המצב משתנה מאוד מחולה לחולה.

במחזור תקין יש רמה נמוכה של הורמון הצהבה LH במהלך המחזור, וקפיצה ברמה שלו סביב אמצע המחזור, שגורמת לביוץ. במחלת השחלות הפוליציסטיות רמת הורמון ההצהבה גבוהה כל הזמן, ואין את הקפיצה ברמה, ולכן גם אין ביוץ. רמה גבוהה של הורמון הצהבה גורמת גם לעלייה באנדרוגנים, הורמוני המין הגבריים. התוצאה היא התפתחות לא תקינה של זקיקי הביציות בשחלה, ולכן באולטרסאונד רואים הרבה זקיקים קטנים במקום שבכל מחזור יהיה זקיק אחד גדול שלבסוף יבייץ. היעדר ביוץ גורם גם להיעדר הווסת.

אבחנה של תסמונת השחלות הפוליציסטיות נעשית על פי התקיימותם של שניים מתוך שלושת הקריטריונים הבאים:

אי-סדירות הווסת.
אנדרוגניות יתר על פי קליניקה (שיעור יתר או אקנה) או על פי מדידת רמות הורמונים אנדרוגניים בדם.
מראה פוליציסטי באולטרסאונד של השחלות.

מכך את יכולה להבין שאת כבר מתאימה להגדרה של תסמונת השחלות הפוליציסטיות עוד לפני שביצעת בדיקות דם, כיוון שאצלך מתקיימים כל שלושת הקריטריונים.

ההורמונים הרלוונטיים לאבחנה ולשלילת אפשרויות אחרות הם LH, FSH, טסטוסטרון כללי וחופשי, DHEAS, פרולקטין, אנדרוסטנדיון, פרוגסטרון.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!