שאלה - על המום המולד Bladder exstrophy .

השאלה:
רציתי לדעת מהן ההשלכות הרפואיות, דרכי הטיפול והסיכונים הכרוכים ב- exstrophy bladder .


תשובה:
Bladder exstrophy הוא מום לידה נדיר, שבו שלפוחית השתן חשופה, הפוכה ובולטת החוצה דרך דופן הבטן. המום מלווה גם בהיפרדות של עצמות האגן. המצב מלווה במקרים רבים במומים מולדים נוספים, ולכן אבחנה של Bladder exstrophy באולטרסאונד מחייבת חיפוש מומים נוספים.

לא ידוע מה גורם ל- Bladder exstrophy, אך המום נוצר בין שבוע 4 לשבוע 10 של ההריון, והוא שכיח יותר בבנים.

את המום ניתן לתקן בניתוח, בעל מספר שלבים (בדר"כ מדובר ב-3 שלבים): השלב הראשון מתבצע ב- 48 השעות הראשונות לאחר הלידה, ולאחריו יהיה הילד בסד מיוחד במשך 3-4 שבועות. ברוב המקרים יש צורך לאחר שלב זה בהוצאת השתן בקתטר מן השלפוחית מספר פעמים ביום. השלב השני מתבצע בגיל שנתיים-שלוש, והשלישי, שמטרתו להשיג שליטה בשתן - בגיל 4-5.

תופעות שעשויות ללוות Bladder exstrophy הן Epispadius - מיקום לא תקין של הפתח של האורטרה - הצינור המוביל שתן מן השלפוחית אל מחוץ לגוף, Vesicoureteral Reflux - חזרה של שתן נגד הכיוון - משלפוחית השתן אל הכליות, דבר שעשוי לגרום לזיהומים חוזרים בדרכי השתן ובכליות ולנזק כלייתי. כמו כן אופיינית תכולה קטנה של שלפוחית השתן.

ברוב המקרים הילדים בריאים, עם אינטליגנציה תקינה והתפתחות גופנית וחברתית נורמליות. לעיתים ההליכה מתנדנדת בשלבים הראשונים, אך המצב משתפר כשהילד מתבגר.
מכיוון שהמום שונה בין ילד לילד, על האורולוג להחליט איזה ניתוח ואיזו תוכנית טיפולית מתאימה לכל אחד.

שיעורי ההישרדות של התינוקות כיום הם בין 83% ל-100%, בתלות בחומרת המום ובקיום מומים נלווים.

לקריאה נוספת:
http://www.bladderexstrophy.com/
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!