שאלה - הסיבות האפשריות לכאבי בטן

השאלה:
יש לי כאבים בבטן העליונה. עשיתי הרבה דיאטות בחיי, וזה כחצי שנה אני סובלת מהתקפים חזקים של רעב. משקלי עלה ב-10 קילו, אני מנסה לרדת במשקל ואיני מצליחה. הלכתי לרופא גסטרואנטרולוג, עשיתי בדיקת שאיפה, ונאמר לי שאין לי כלום. הוא נתן לי כדורים וזה רק מחמיר,


תשובה:


לגבי כאבים בבטן העליונה, ישנן מספר גורמים אפשריים לכאבים כאלה. לפי סיפורך נשמע שמקורם יכול להיות בקיבה או בתריסריון (ההמשך של הקיבה). אני מבינה שביצעת תבחין נשיפה למציאת החיידק הליקובקטר פילורי, הידוע בכאבי הבטן העליונה שהוא גורם, ושהתוצאה היתה שלילית. אילו תרופות קיבלת? אני משערת שלוסק או סימטידין כדי לסתור את החומצה.

בכל מקרה, אם התרופות לא עוזרות לך, עצתי לך היא להיוועץ בגסטרואנטרולוג לגבי בדיקת גסטרוסקופיה, שבה מחדירים צינור שבקצהו מצלמה דרך הפה אל הקיבה. הפעולה נעשית תחת טשטוש, כמובן. במהלך בדיקה זו ניתן גם לצפות במבנים וגם לקחת דגימה (ביופסיה) מאזורים חשודים. למעשה, ביופסיה היא הבדיקה המועדפת לאיתור הליקובקטר פילורי.

הבעיות שאת חווה יכולות להיגרם גם על ידי כיב בקיבה או בתריסריון. למחלות אלו אופייניים כאבים המופיעים לסירוגין בבטן עליונה. כיב תריסריון יותר שכיח בצעירים מאשר כיב קיבה. הוא מאופיין בכך שהכאב שלו מוקל כאשר אוכלים לעומת כיב קיבה, השכיח יותר במבוגרים, ושאוכל עלול להחמיר בו את הכאב. מעל 90% מהמקרים של כיבי תריסריון וכ-75% ממקרי כיבי הקיבה קשורים להליקובקטר פילורי.

סיבה אחרת לכאב התקפי בבטן העליונה יכולה להיות אבנים בכיס המרה. הן שכיחות יותר בנשים, ובנשים עם השמנת יתר. אלה כאבים התקפיים, אך מאופיינים בכך שהם דווקא מחמירים לאחר ארוחות, בעיקר שומניות. בדיקת אולטרסאונד בטן פשוטה תוכל לשלול אפשרות זו במידה רבה של ודאות.

כאבים התקפיים המקרינים לאזור המותניים והבטן העליונה יכולים גם להיגרם מאבנים בכליות, אך לא ידוע לי על השפעה של אכילה עליהם. בדיקה של הכליות באולטרסאונד מאפשר בחלק גדול מהמקרים אם זהו המצב.

עלייך לדעת שיש הרבה מקרים של כאב בטן הנובעים ממעי רגיז. במקרה כזה, תוצאות כל הבדיקות תקינות.

לסיכום, פני לגסטרואנטרולוג (רופא המשפחה יוכל להפנות אותך אליו) והתייעצי לגבי ביצוע גסטרוסקופיה. בקשי הפניה מרופא המשפחה גם לביצוע אולטרסאונד בטן לשלילת אבני מרה. אבני כליה היא לדעתי אפשרות פחות סבירה.

בהצלחה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!