שאלה - סיבות אפשריות לשיעור יתר והטיפול בבעיה

השאלה:
אני בת 21 וסובלת משיעור יתר קשה בכל חלקי הגוף (גב, בטן, צוואר, סביב הפטמות, ידיים, רגליים ופנים - בעיקר בפאות הלחיים). בשנתיים האחרונות נטלתי גלולות למניעת הריון מסוג פמינט, ולאחר התייעצות עם רופא, כבר במשך 5 חודשים אני נוטלת דיאנה, ועדיין לא חל שיפ




תשובה:


ראשית, אני ממליצה לך לפנות לאחד המכונים להסרת שיער ולהתייעץ איתם לגבי הסרה מאזורים אלה. התופעה שאת מתארת נקראת הירסוטיזם, שיעור יתר. זוהי תופעה לא רצויה, בה ישנה גדילה של שיער שחור אצל אישה במקומות בהם בדרך כלל ישנו שיער אצל גבר. תופעה זו קשורה לרמות גבוהות של טסטוסטרון, ובמקרים אחרים קשורה למוצא. התופעה הנפוצה ביותר היא של שיער שחור המופיע בפנים, בחזה ובגב.

אם הסיבה היא הורמונלית, יכולים להופיע גם הסימפטומים הבאים: קול עבה, קירחות, אקנה, חזה קטן, מסת שרירים גדולה, דגדגן מוגדל.

סיבות לעליה של רמת הטסטוסטרון יכולות להיות שחלות פוליציסטיות, תסמונת קושינג, היפרפלזיה של בלוטת האדרנל, גידולים שונים (נדיר), תרופות, ללא סיבה ידועה (אידיאופתי).

גורמי סיכון למצב זה הם בדרך כלל היסטוריה משפחתית ומוצא.

האבחון נעשה על ידי בדיקה פיזיקאלית אצל רופא מומחה (אנדוקרינולוג) בשילוב עם בדיקות דם, הכוללות בדיקות הורמונאליות. בהתאם לתוצאות הבדיקות, ניתן להשתמש גם בבדיקות הדמיה. הטיפול נעשה על ידי הסרת השיער בלייזר, וטיפול תרופתי על ידי גלולות או תרופות אחרות הנוגדות את ייצור הורמון הטסטוסטרון.

לסיכום, אני ממליצה לך לפנות להמשך בירור ובדיקות אצל אנדוקרינולוג.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד





רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
פרופ' (PhD) בנימין ברטוב פרופ' (PhD) בנימין ברטוב
מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע. קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ