שאלה - בדיקות העיניים הקיימות לקביעת רפרקציה

השאלה:
בתי, בת 7.5, עברה בדיקת עיניים לפני כמה ימים אצל רופא עיניים, והיה מאוד ברור שיש לה בעיה בעין ימין. בעין שמאל המצב היה תקין. הרופא קבע עוד בדיקה עם הרחבה, ואז לפי הבדיקה במכשיר התוצאות היו: ימנית: 6/18, שמאלית: 6/9. רפלקציה בהרחבה: ימנית 5*1.5- 1


תשובה:


בדיקות רפרקציה (תשבורת: קוצר או רוחק ראיה) נעשות לרוב אצל אופטומטריסט ולא אצל רופא עיניים, על כן, אם לא נבדקתם על ידי רופא עיניים, אני ממליץ להיבדק כדי לוודא שחדות הראייה המצויינת מקורה אכן במרוחק ראייה, כפי שהנתונים מראים, ולא בבעיה אחרת.

ישנן כמה בדיקות לקביעת רפרקציה, ולרוב משתמשים ביותר משיטה אחת לצורך בדיקת רפרקציה של מטופל. בבדיקת Retinoscopy מסתכל האופטומטריסט באמצעות מכשיר לתוך עין המטופל, ולפי דפוס החזר האור הוא קובע את הרפרקציה. שיטה זו קרויה גם השיטה ה"אובייקטיבית", מאחר שהיא לא תלויה בתשובתו של המטופל.

בשיטת ה- Refinement האופטומטריסט מציב לפני המטופל סדרה של עדשות, והמטופל צריך להשיב מתי הוא רואה יותר טוב ומתי פחות טוב, כאשר הוא מסתכל על מטרה ממרחק. שיטה זו קרויה השיטה ה"סובייקטיבית". בדיקה זו יכולה להעשות עם הרחבת אישונים או בלעדיה. הרחבת האישונים מאפשרת נטרול של תהליך האקומודציה של עיני המטופל. לרוב השוני אינו גדול בין תוצאות שתי הבדיקות.

בברכת רפואה שלמה,

ד"ר עידו דידי פביאן - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!