שאלה - מנינגיומה הלוחצת על גזע המוח

השאלה:
אני בת 72. בבדיקה אצל רופא אף-אוזן-גרון שלחו אותי לבדיקת CT, ושם מצאו לי במקרה מנינגיומה. עקב זאת נשלחתי גם לבדיקת MRI, ולפיה אכן יש לי "מנינגיומה במעבר הקרניו-צרביקלי עם האדרה אחידה בגדוליניום, גורמת ללחץ על החלק האחורי של המעבר הקרניו-צרביקל


תשובה:


מנינגיומה היא גידול שפיר, שאינו שולח גרורות. שני הדברים החשובים לגבי מנינגיומה הם המיקום שלה ואם היא גורמת סימפטומים. אם ישנם סימפטומים (בדרך כלל התעלפויות או פרכוסים, התקפים אפילפטיים), חייבים להוציאה. אם המנינגיומה נמצאת במקום מסוכן גם אז צריך להוציאה.

המנינגיומה שלך היא במיקום מאד בעייתי, בדיוק במעבר בין הגולגולת לבין עמוד השדרה הצווארי. זהו מקום מאד חשוב. בנוסף, היא כבר גורמת ללחץ על תחילת חוט השדרה וחלק מגזע המוח (המוח המוארך הוא חלק מגזע המוח). זהו אזור שלחץ עליו עלול להוביל לשיתוק של כל הגוף מגובה הצוואר ומטה במקרים הטובים, ולפגיעה בגזע המוח ומוות במקרים הגרועים.

איני רוצה להלחיץ אותך, אולם מיקום המנינגיומה אצלך בעייתי מבחינת הטיפול, מפני שכפי שהמיקום מסוכן בשל מה שיכולה המנינגיומה עצמה לגרום, כך גם יש סכנה בניתוח באזור. בכל מקרה, המלצת הנוירוכירורג נשמעת לי נכונה, ויש מקום לעשות את הניתוח אף על פי שאין לך תסמינים כלל.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!