שאלה - ציסטה ריאתית בבדיקת CT

השאלה:
בצילום CT ריאות שעשו לי לאחר בדיקת רנטגן של הריאות, שלפיו היה חשד לגידול, נמצא שיש לי "מבנה ציסטי סובפלאורלי ב-LLL בגודל 10x17 מ"מ. אין עדות לממצא גושי". אני מרגישה מצויין, ורצה באופן סדיר. האם דרוש ניתוח במקרה כזה? מה הסיכונים בציסטה


תשובה:


אני מניחה כי מדובר בציסטה ברונכוגנית, כזו שמקורה בדרכי הנשימה. 50% מהציסטות הללו מתגלות לאחר גיל 15 שנים. רוב הציסטות הללו דווקא לא ממוקמות באונות התחתונות של הריאה, כפי שרואים אצלך, כי אם במיצר בית החזה, החלק העליון המרכזי, ואז יש סכנה שהציסטה תלחץ על דרכי הנשימה.

סיבוכי ציסטות כאלה כוללים זיהומים חוזרים (האם זו הסיבה שבגינה ביצעת צילום חזה מלכתחילה? הייתה לך דלקת ריאות?), דימומים, קרע ולחץ על מבנים סמוכים (פחות קריטי כשהמיקום הוא בשוליים).

את הדיקות מתחילים בצילום חזה ובדיקת CT, המאפשרת לראות את תכולת הציסטה (הפרשות, הסתיידויות), בליעת בריום (כדי להעריך את האפקט של לחץ על הוושט) ובמקרה הצורך - MRI.

האפשרויות האבחנתיות כוללות ציסטה מולדת, גידול, זיהום (שחפת, טפילים שונים), דלקת (הקשורה למחלות אחרות, כמו ראומטיזם, סרקואידוזיס וכו').

הנוהג הוא, בפרט לאחר גיל 40 ובמיוחד במעשנים, לדגום ביופסיה מציסטות כאלו, על מנת לשלול ממאירות. אם הנגע סולידי ולא ציסטי, יש רופאים הסבורים שנחוץ מעקב בלבד. כשהמיקום של הציסטה הוא יותר בעייתי וגודלה משמעותי יותר, מעדיפים לנתח.

במקרה שלך, כשהגודל הוא די קטן והמיקום הוא היקפי, איני יודעת אם יסתפקו במעקב בלבד, או שיהיו מעוניינים גם לדגום ביופסיה. עצתי לך היא לפנות לרופא ריאות (פולמנולוג) במסגרת מרפאה למחלות ריאה, להצטייד ברקע הרפואי שלך ובתוצאות בדיקות ההדמיה שביצעת, ולהיוועץ בו לגבי המשך ניהול המקרה.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!