שאלה - סיבות לעליה ברמת אנזימי הכבד

השאלה:
רמת ה- GOT ורמת ה- GGT אצלי מעל הנורמה (46 ו-93) במשך כ-4 שנים. רמת ה- GPT תקינה. רמת הכולסטרול שלי גבוהה (254) וכך גם רמת הטריגליצרידים (222). רמת ה- HDL נמוכה יחסית (44). אינני מעשן, אין לי עודף משקל גובהי 181 ס"מ ואני שוקל 75 ק"ג. א


תשובה:


הסיבות האפשריות לעלייה ברמת אנזימי הכבד (GOT שנקרא גם AST, ו- GGT) כוללות מחלות כבד (על רקע דלקתי או זיהומי, כבד שומני ועוד), פגיעה בכבד כתוצאה מנטילת תרופות (במיוחד תרופות להורדת רמת הכולסטרול), פגיעה בכבד כתוצאה משימוש מופרז באלכוהול, ודלקת של הלבלב. עליה ברמת ה- GGT ישנה גם במחלות דרכי המרה ועליה ברמת ה- AST (או ה- GOT) אופיינית לפגיעה בשרירים.

לא ציינת פרטים חשובים נוספים עליך, למשל אם אתה לוקח תרופות כלשהן. אם כן, יש לחשוב אם הן יכולות להיות הגורם לכך. גם שימוש באלכוהול יכול לגרום לפגיעה שמתבטאת בערכים כמו אלה שנמדדו אצלך. עליך לפנות לרופא המטפל להמשך הבירור. יתכן שיש מקום לביצוע בדיקות סרולוגיות לבדיקת צהבת נגיפית של הכבד, או לבדיקת אולטרסאונד בטן. אין בידי מספיק נתונים על מנת להציע אבחנה.

לגבי פרופיל השומנים, רמת הכולסטרול גבוה רק מעט מן הרמה התקינה (שצריך להיות קטנה מ-200 מ"ג/ד"ל), חשוב לדעת מהו ערך ה- LDL ("הכולסטרול הרע") - היות שכולסטרול הקשור לסוג זה של נשא הוא זה שנוטה לשקוע בדפנות כלי הדם, ורמה גבוהה שלו היא גורם סיכון למחלת לב כלילית. יש המלצות שונות לגבי הערך התקין של LDL, לפי גורמי הסיכון למחלת לב כלילית. אם אין לך גורמי סיכון, ערך קטן מ-160 מ"ג/ד"ל נחשב בדרך כלל לערך הרצוי. יש להיוועץ ברופא מטפל לגבי ערך היעד של LDL אליו אתה צריך לשאוף.

רמת טריגליצרידים (שומנים המרכיבים את רקמת השומן בגוף) תקינה היא מתחת ל-150 מ"ג/ד"ל. הסיבה השכיחה ביותר לעלייה בערך זה היא תזונה עשירה בפחמימות, לכן רצוי להוריד או להקטין את כמות הפחמימות שאתה צורך ביום.

רמת ה- HDL ("הכולסטרול הטוב") בגברים צריכה להיות מעל 40 מ"ג/ד"ל, לפיכך הרמה שלך היא בתווך הרצוי. דרכים להעלות את רמת ה- HDL כוללות פעילות גופנית, הפחתת משקל אם יש משקל עודף, הפסקת עישון ותזונה נכונה, שעליה יש להיוועץ בדיאטנית.

בסך הכל, התרשמתי כי אתה שומר על אורח חיים בריא וזה מצוין. נסה לשמור על תזונה דלת פחמימות. אנא פנה לייעוץ של הרופא המטפל לבירור ההפרעה ברת אנזימי הכבד.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!