שאלה - ירידה בתרומבוציטים אחרי טיפול עם הרצפטין

השאלה:
האם התרופה הרצפטין לטיפול בסרטן השד לבדה, ללא טיפול כימי, גורמת לירידה בתרומבוציטים (ערך 106)?




תשובה:


ירידה בטסיות (תרומבוציטים) אינה בין תופעות הלוואי השכיחות של הרצפטין, או בשמה הגנרי Trastuzumab. תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן תגובות של חום וצמרמורת במהלך מתן העירוי, והן מתרחשות בעד 40% מהמטופלות.

תופעות לוואי נוספות הן בחילה והקאות, שלשולים, זיהומים, שיעול, כאבי ראש, חולשה ועייפות, קוצר נשימה, פריחה וכאבי שרירים. תופעות לוואי המטולוגיות (במערכת הדם) של התרופה הן ירידה של תאי הדם הלבנים (לויקופניה) ואנמיה, ואלה נדירות בקרב מטופלות המקבלות הרצפטין בלבד, ללא כימותרפיה. 4 מחקרים שבדקו 352 נשים שקבלו הרצפטין בלבד גילו אנמיה ב-4% מהמטופלות ולויקופניה ב-3%. דיכוי מוח עצם היא תופעת לוואי נדירה, ואם היא מתרחשת, היא על פי רוב קלה.

ערכתי עבורך סקירת ספרות, כדי לגלות אם קיימים תיאורי מקרים דומים בספרות. גיליתי מקרה אחד, של אישה שפתחה תרומבוציטופניה קשה 4 ימים לאחר טיפול בהרצפטין בלבד.

לירידה ברמת טסיות עשויות להיות סיבות רבות. רמת טסיות של 106 היא תרומבוציטופניה קלה בלבד. כדאי לחזור על הבדיקה, כדי לראות אם הספירה עולה או יורדת, ולפנות אל הרופא המטפל שלך כדי לבדוק אם קיימות סיבות אפשריות אחרות לירידה ברמת הטסיות.

ד"ר ליה עשת - אינפומד





רופאים ומכונים בפוקוס
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
פרופ' חנן גוזנר-גור פרופ' חנן גוזנר-גור
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ