שאלה - מידע על התרופה Invega לסכיזופרניה

השאלה:
מה ידוע על תרופה בשם אינווגה לטיפול בסכיזופרניה, הנמצאת בשימוש זה שנה?


תשובה:


Invega או Paliperidone היא תרופה אנטי פסיכוטית (א-טיפית), המאושרת לשימוש על ידי ה-FDA בארצות הברית לטיפול בסכיזופרניה. לא ברור לי אם אושרה כבר בארץ. לתרופה יש שחרור מושהה, תכונה שמאפשרת ליטול אותה רק פעם ביום. מדובר בתוצר פירוק פעיל של ריספרדל, ולכן לא ברור יתרונה המובהק על פני ריספרדל.

נתמקד במקרים בהם בעייתי לתת את התרופה (אזהרות) ומהן תופעות הלוואי האפשריות.

אין לתת את התרופה למי שרגיש לריספרדל או לאחד ממרכיבי התרופה.

אזהרות חשובות: התרופה יכולה לגרום לתמותה בזקנים עם דמנציה, לסחרחורות ולעילפון, להעלאת רמת הסוכר בסוכרתיים, להפרעות בליעה, הפרעות טמפרטורה, ופרכוסים.

לתרופה יש תופעות לוואי מכמה סוגים. תופעות לוואי קרדיווסקולריות: הפרעות קצב (בעד 1% מהמטופלים) והורדת לחץ הדם. תופעות לוואי מטבוליות: עלייה במשקל (שכיחות של 6% עד 9%) ועליית רמת הפרולקטין בדם. במערכת העיכול, יתכנו כאבי בטן ויובש בפה (ב-1% עד 3% מהמטופלים). תופעות הלוואי ההמטולוגיות עלולות לכלול ירידה ברמת הטסיות בספירת דם. מבחינה נוירולוגית יכולה התרופה לגרום להפרעות תנועה (בעד 10% מהמטופלים), כאבי ראש (11% עד 14%), ישנוניות (6% עד 11%), ורעד (3% עד4%).

בהריון התרופה שייכת לקטגוריה C: הוכח שהתרופה גורמת למומים בבעלי חיים, ולכן לא מקובל לתת אותה אלא אם כן התועלת עולה על הנזק.

תוכל למצוא מידע רב על התרופה כאן:

http://www.invega.com
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!