שאלה - תרופות ממשפחת SSRI והשמנה

השאלה:
אני סובלת מחרדות. טופלתי בסרוקסאט שעזר לי, אך הפסקתי בגלל השמנה, וכעת לוקחת לוסטראל, שלהרגשתי גם הוא משמין אותי - אינני אוכלת יותר מתמיד! אשמח לדעת אילו מהכדורים המיועדים לחרדות אינם גורמים להשמנה, גם אם מדובר בתרופה שאיננה בסל של קופות החולים.


תשובה:


הנטייה של כדורים מסוימים נגד דיכאון וחרדה לגרום להשמנה נובעת משילוב בין פעילות הכדור לבין התפקוד הגופני הייחודי אצל כל מטופל. לכן, לא ניתן לנבא במדויק איזה כדור יגרום להשמנה ולמי מהמטופלים.

חשוב לשים לב גם לעובדה, שלעיתים קרובות, בתקופה של החמרה בדיכאון או בחרדות, האדם יורד במשקל מכיוון שמצבו הנפשי מפריע לתיאבון, ולאחר שהכדור מתחיל לפעול, וחל שיפור במצב הנפשי, יש חזרה של התיאבון, דבר שלעיתים מלווה בעלייה במשקל - בדרך כלל בחזרה למשקל הרגיל עבור אותו אדם.

באופן גס וכללי, כדורים שנוטים יותר לגרום להשמנה הם מירו (mirtazapin), סרוקסאט, אנפרניל, מרוניל, לודיומיל. כדורים שפחות נוטים לגרום להשמנה הם ציפרלקס, פריזמה, אדרונקס, אפקסור, איקסל וסימבלטה.

במקביל, אני ממליצה ליתר ביטחון, לבדוק עם עצמך, אם יכולות להיות סיבות נוספות להשמנה, כגון שינוי באורח החיים, בתזונה, או בפעילות הגופנית. בנוסף, כדאי לפנות לרופא המשפחה ולבקש בדיקות דם של רמת הברזל, חומצה פולית, ויטמין B12, והורמון בלוטת התריס. חוסר באחד מאלה לעיתים מתבטא בהשמנה.

בברכה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!