//

שאלה - מהי אי-ספיקת לב ומהם הטיפולים שישנם

השאלה:
אמא שלי, בת 83, חולת לב, וכרגע סובלת מאי-ספיקת לב. היא מקבלת הרבה תרופות. לאחרונה היא מקבלת פוסיד ביחד עם אלדוספירון. לטענתה, מצבה מאוד מחמיר לאחר נטילת התרופות. מצבה מידרדר מיום ליום. היא אמנם במעקב רופא, אך לדעתי, מתייחסים בקלות ראש למצבה, עקב גי


תשובה:


אי-ספיקת לב היא מחלה כרונית. מסיבה כלשהי, שיכולה להיות אוטם בשריר הלב וכתוצאה מכך פגיעה ביכולת ההתכווצות של שריר הלב, או מסיבה אחרת, נפגעת יכולת ההתכווצות של הלב. הלב לא יכול להתמודד היטב עם כמויות הדם שמגיעות אליו, ולכן יש הצטברות מים בריאות, דבר שיכול להביא לבצקת ריאות, ואז יש קושי משמעותי בנשימה ובעיות נוספות.

במצב כזה נותנים לחולה משתנים כמו פוסיד ואלדוספירון, על מנת שלא יהיה גודש נוזלים. ניתן לתת גם תרופות ממשפחת חוסמי ACE ( טריטייס, אנלדקס ואחרים). תרופות אלו מרחיבות כלי דם ועל ידי כך מקטינות את הלחץ שנגדו צריך שריר הלב לעבוד. אני משערת שאימך מקבלת תרופה מקבוצה זו. יש גם תרופות המחזקות את יכולת ההתכווצות של שריר הלב.

אינני מכירה את מצבה של אימך, לכן מה תשובתי כללית, יש לזכור שלעיתים כל התרופות שאפשר לתת אינן יכולות לעזור, ובוודאי שלא לתקן את המצב. יתכן שאף רופא לא ישב איתך והסביר לך בדרך שתעורר בך אמון שאימך אכן מקבלת את הטיפול המיטבי, ושאין מה לעשות מעבר לכך. אבל אם את חושבת שיש מה לעשות ושהרופאים לא עושים זאת, פני באופן פרטי לרופא מומחה (אנחנו באינפומד לא נותנים הפניות לרופאים). אני מקווה שכך תרגישי שאת מקבלת את ההתייחסות ההולמת למצבה של אימך ותהיי יותר רגועה.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!