שאלה - דלקות ריאות חוזרות אצל תינוקת

השאלה:
בתי בת שנה וחודשיים הופנתה לרופא ריאות עקב דלקות ריאות חוזרות וחשש לאסתמה. בשני צילומי רנטגן שעברה התגלה שער ריאה מורחב - מהו שער ראיה מורחב ועל מה זה יכול להעיד?


תשובה:


קיום דלקות ריאה חוזרות בילדים מעלה שאלות חשובות ביותר לגבי מחלות רקע שיכולות להוביל לכך. אצל הרבה מאד מהילדים שעוברים בירור מסתבר שהם בריאים לחלוטין ובמקרה איתרע מזלם והם חלו מספר פעמים בדלקת ריאות. אולם בשל מקרים של מחלות רקע (כגון ציסטיק פיברוזיס, מחלות חסר חיסוני זה או אחר, מבנה לא תקין מולד של דרכי האוויר, גוף זר וכדומה), חשוב לבצע בירור ולהתאים טיפול.

צילום חזה אינו הדרך לאבחן מחלת רקע המובילה לדלקות ריאה חוזרות, אולם הוא בהחלט נותן אינדיקציה לגבי המצב הנוכחי של רקמת הריאה – בעיקר בזמן דלקת ריאות חריפה או בצילום חזה ביקורת – בו רואים היעלמות של דלקת הריאות.

שער הריאה מורכב מכלי הדם המובילים דם אל הריאה, מעצבים, ומדרכי האוויר הגדולות ומבלוטות לימפה. שער ריאה מורחב בצילום חזה הוא סימן לא ספציפי, כלומר, סימן שאינו יכול לכוון אותנו באופן חד-משמעי לבעיה מסויימת. סיבות רבות יכולות להוביל להרחבה של שער הריאה – גודש של כלי הדם הריאתיים (יותר שכיח דו-צדדי ובמבוגרים), הגדלה של בלוטות לימפה (יכול להיות מסיבות רבות, אך השכיחה מהן היא הגדלה תגובתית לדלקת בריאות או בסימפונות), תהליך דלקתי באזור השער (דלקת ריאות או דלקת של הסימפונות - ברונכיטיס) ועוד.

המלצתי היא אכן לפנות לרופא ריאות ולבצע את המשך הבירור. בנוגע לממצא בצילום החזה, הואיל ואינו ספציפי, אף על פי שלא ראיתי אותו בעצמי, אני מאמין שאין צורך להילחץ ממנו.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!