שאלה - הקשר בין סידן, ויטמין D וההורמון PTH

השאלה:
אני בן 56. נמצא אצלי בבדיקת דם ערך גבוה של Calcium. התוצאה היתה 10.9 בעוד רמת המקסימום הנורמלית היא 10.6. ערך דומה נמדד לפני כשנה, ובבדיקת PTH הערך של 94. כמו כן נמצא שרמת וויטמין D אצלי נמוכה: 4.5. כל שאר הערכים במרכז הנורמה. אילו בדיקות עלי לעבור


תשובה:


אסביר מעט על היחסים בין PTH, סידן וויטמין D. סידן הוא יון המשמש בתהליכים כימיים רבים בגוף ונאגר בעצמות. רמתו התקינה בדם חיונית לתפקוד תקין של רוב מערכות הגוף. PTH הוא הורמון המופרש מבלוטת הפאראתירואיד. תפקידו להעלות את רמת הסידן בדם כשזו נמוכה, ולשמור על רמה רצויה בטווח של 8.5 עד 10.5. PTH גורם לעלייה ברמת הסידן בכמה מנגנונים. אחד מהם הוא הגברת ייצור ויטמין D. השני הוא השפעה ישירה על העצם, הגורמת לה להפריש סידן.

ויטמין D מגביר את הספיגה של הסידן מהאוכל שאנו אוכלים, וגורם לשחרור של סידן מהמאגרים בעצם אל הדם. כל המנגנון הזה עובד בכיוון ההפוך כאשר יש עודף סידן בדם.

במקרה שלך, רמת ויטמין D נמוכה גורמת להגברת ההפרשה של PTH, אשר גורם לעלייה ברמת סידן במנגנונים שאינם דרך ויטמין D. הבסיס לבעיה הוא ככל הנראה חוסר ויטמין D, אשר גרם לרמת סידן נמוכה. כתוצאה מכך בלוטת הפאראתירואיד הפרישה יותר ויותר PTH, וזה גרם לעלייה קלה ברמת הסידן במנגנונים שאינם דרך ויטמין D.

חוסר משמעותי של ויטמין D נדיר באנשים בריאים. ויטמין D סנפג מן המזון אבל גם מיוצר בגופנו בעזרת אור השמש, הכבד והכליות. חסר משמעותי בוויטמין D מופיע כמעט אך ורק באנשים עם מחלת כליות קשה.

איני יודעת מה ערכי הייחוס במעבדה בה ביצעת את הבדיקות, ולכן אני מסתמכת על דבריך שרמה של 4.5 היא נמוכה. אם היא נמוכה מעט, נטילת ויטמין D אכן תפתור את הבעיה. אם הרמה נמוכה משמעותית מן הנורמה, יש לבצע בירור נוסף לגבי הסיבה לכך, ולטפל בבעיה בהתאם.

בכל מקרה, תוצאות אלו מחייבות התייעצות עם אנדוקרינולוג.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!