שאלה - בעיות באבחון כאבי בטן ובעיות נוספות, ושאלה על MRI

השאלה:
בשל כאבים ניכרים באיזור הכבד - לבלב - מרה ועמילאז גבוה שעולה עם הזמן (כעת 240), קושי בהליכה ועוד, הופניתי ל MRI. לפני הבדיקה נשאלתי על הימצאות חלקי מתכת. יש לי בפי 3 שיני מתכת גדולות המשמשות בסיס לכתר (הכתר הזמני נפל). אולי זה מסביר את העובדה שהבדיקה


תשובה:


משאלתך לא ברור אם עברת בירור ראשוני טרם ביצוע ה-MRI, כלומר, אם עברת בירור שכלל אולטרסאונד של הכבד וכיס המרה, או אם עברת גסטרוסקופיה, בה מסתכלים על הקיבה והתריסריון מבפנים ומחפשים סיבה לסימפטומים שלך. כמו כן, בשאלתך לא הסברת בדיוק ממה את סובלת ומה בדיוק מראות הבדיקות לגבי תפקודי הכבד (האם הבילירובין גבוה וזו הסיבה לכך שאת צהובה או שהבילירובין תקין ואת רק מרגישה שאת נראית צהובה). אין ספק שאם את ממשיכה לסבול, יש צורך בבירור מעמיק, ואם הרופא אליו פנית אינו מצליח לפתור את בעייתך, ניתן לפנות לרופא אחר. אני ממליץ לפנות לגסטרואנטרולוג, שהוא רופא המתמחה בתחום מערכת העיכול.

בכל אופן, לשאלתך – MRI היא בדיקה טובה (בעיקר MRCP) לאבחון מחלות של דרכי המרה. קיום של מתכות בגוף אינו פוגע באיכות הבדיקה, וודאי כאשר המתכות נמצאות בפה והבדיקה מכוונת לאיזור הבטן.

בדיקת ה- MRI מבוססת על מגנט מאד מאד חזק, אשר בדרך מאד מסובכת מצליח להראות לנו, הרופאים, את המבנה הפנימי של איברי הגוף. העובדה שמדובר במגנט חזק מובילה לכך שאסור לבצע את הבדיקה לאנשים שבגופם יש מתכות כגון פרוטזות מתכת או רסיסים מתכתיים (כתוצאה מפגיעה במלחמה או בפיגוע). קיום של סתימות מתכת אינו מהווה בעיה. אם קיימת בגופו של אדם מתכת והוא נחשף לכח המגנטי של המכשיר הדבר עלול לגרום ליציאת המתכת מגופו דרך העור (המכשיר הוא מגנט גדול אשר פשוט מושך אותם), דבר המסכן את חייו. זו הסיבה לכך ששואלים על מתכות טרם ביצוע בדיקה, אך קיומן של מתכות אינו מפריע לפענוח הבדיקה.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!