שאלה - הסיכונים של טיסות ארוכות בהריון

השאלה:
אני מתכננת טיסה לארה"ב בשבוע ה-25, טיסה פנימית ארוכה בסוף השבוע ה-26, וחזרה לארץ בסוף השבוע ה-28. במהלך הנסיעה נהיה עם רכב צמוד ונעשה טרקים קצרים. אני הומוזיגוטית לקרישיות יתר (פקטור 5). זהו הריון ראשון, ואני עכשיו כנראה בשבוע ה-6. האם אלה זמנים


תשובה:


מזל טוב על ההריון. ככלל אין מניעה לטוס ולטייל ובכלל להמשיך ולהנות מהחיים גם בזמן הריון. עם זאת, חשוב לזכור שהריון, עם היותו תהליך טבעי, מעמיד את הגוף במצב רגיש יותר מהרגיל.

אחת התופעות המופיעות בהריון, גם ללא קשר לרקע גנטי, היא קרישיות יתר, ועל כן מומלץ להימנע מטיסות ארוכות, או לחילופין לפצל טיסות ארוכות, מכיוון שעצם הישיבה הממושכת ללא תנועה מעלה את הסיכון להיווצרות קרישי דם גם אצל אדם רגיל, ועל אחת כמה וכמה אצל אישה בהריון. במקרה שלך, נוסף גם המטען הגנטי שמעלה את הסיכון להיווצרות קריש דם במהלך הטיסה. למרות כל האמור לעיל, נשים רבות טסות טיסות ארוכות גם במהלך ההריון. יש לעשות זאת לאחר בדיקה והיוועצות ברופא המטפל. צריך פשוט להקפיד להתהלך בזמן הטיסה כמה שיותר, ואף להיעזר בגרביים אלסטיות שנועדו למנוע יצירת קרישים כאלה.

ולסיכום, יש מקום להיוועץ ברופא המטפל שלך, שישקול את כל הפרמטרים כשיתקדם ההריון ויתקרב מועד הטיסה.

לגבי הטרקים המתוכננים, אין בעניין כללים. אמנם חשוב מאוד לעסוק בפעילות גופנית גם בזמן הריון, אך לא מומלץ להעמיס על הגוף יתר על המידה. כל אישה צריכה להיות קשובה לגופה, ולעצור כל פעילות ברגע שהיא מרגישה עומס כלשהו.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!