שאלה - בקע סרעפתי וריפלוקס

השאלה:
יש לי בקע סרעפתי - לפי הבדיקה - וריפלוקס. נוטל שני כדורים אומפרדקס בבוקר ובלילה, אבל התחושה אינה טובה, כי החמיצות בפה היא מתמדת. כיצד ניתן לשפר את המצב?


תשובה:

לא ברור מה הקשר בין בקע סרעפתי לבין מחלת הזרימה החוזרת (ריפלוקס) מהקיבה לוושט. ברוב האנשים הסובלים מזרימה חוזרת נמצא בקע סרעפתי, אך רוב האנשים עם בקע סרעפתי אינם סובלים מזרימה חוזרת.

ישנם מספר שינויים באורחות החיים היכולים להקל על צרבת עקב זרימה חוזרת:
1) הפסקת עישון.
2) הימנעות ממזונות המחמירים צרבת: קפאין, שוקולד, אלכוהול, מיץ תפוזים, מאכלים שומניים ומנטה או כל מזון אחר אשר אתה מזהה כמגביר את הסימפטומים.
3) הימנעות מארוחות מאוחרות לפני שכיבה.
4) ירידה במשקל במידה והינך סובל מעודף משקל.
5) הימנעות מלבישת בגדים צמודים המעלים את הלחץ בקיבה.
6) הגברת הריור על ידי לעיסת מסטיק.
7) אכילת ארוחות קטנות.
8) לבדוק האם אתה נוטל תרופות המחמירות זרימה חוזרת, כגון תרופות אנטי-כולינרגיות או חוסמי תעלות סידן.
9) אם ישנם סימפטומים ליליים יש לישון בתנוחה בה הראש והכתפיים מורמים מעל בית החזה על ידי הגבהת המזרון (לא על ידי שינה על מספר כריות מכיוון שתנוחה זו מכופפת את הגוף, מגבירה את הלחץ על הקיבה ויכולה להחמיר ריפלוקס).
אתר אינטרנט המפרסם מוצר להפחתת הריפלוקס לילי הוא www.bedge.com ובו קישורים רבים למידע על מחלת הזרימה החוזרת (GERD).

אם כל אלה והטיפול התרופתי אינם עוזרים, עליך לפנות לרופא גסטרואנטרולוג על מנת לבצע בדיקת אנדוסקופיה לוודא שאין נזק לרירית הוושט (תסמונת בארט - לועזית: Barrett's syndrome) ובדיקת מנומטריה אשר בודקת את הלחצים בוושט ובשריר המעגלי שיוצר את הסוגר הוושטי-קיבתי.

לאחר בדיקות אלו ייתכן ותוכל להיעזר בניתוח להפחתת זרימה חוזרת. ניתוחים אלה מבוצעים על ידי לפרוסקופיה ותוצאותיהם טובות באנשים הסובלים מזרימה חוזרת שאינה מגיבה לטיפול התרופתי.


רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!