שאלה - הטיפול ב"גלובוס היסטריקוס"

השאלה:
אחרי כל הבדיקות המקיפות שעשיתי, כמו גסטרוסקופיה, CT גרון, רנטגן, US, בדיקות דם, ממוגרפיה, א.ק.ג. יש לי כבר שנה וחצי הרגשה של גוש בגרון וחנק. אני לוקחת כבר במשך שנה Alpralid 0.5 פעמיים ביום, זה קצת עוזר לי, אבל לא לגמרי. רציתי לציין שאני מאוד רגועה, א


תשובה:


הכינוי "גלובוס", מהמילה הלטינית "כדור", מתייחס לאותה הרגשה של "משהו תקוע בגרון", אשר קשורה בדרך כלל למצבי חרדה. אלפרליד שייך לקבוצת תרופות ההרגעה כגון לוריבן וקלונקס. אלו תרופות השייכות לקבוצת הבנזודיאזפינים, הגורמות להתמכרות. זאת אומרת שלאחר תקופה של שבועות או חודשים, כפי שציינת, הגוף "מתרגל לתרופה" ואז המינון שקודם הקל, כבר אינו משפיע, ונדרש מינון גבוה יותר כדי להשיג את אותה ההשפעה. בנוסף, לאחר נטילה ממושכת, הפסקת השימוש כרוכה בתהליך של גמילה, בדומה לגמילה מחומרים ממכרים אחרים, כגון אלכוהול או אפילו סמים.

התרופות המקובלות כיום כטיפול להפרעות חרדה הם נוגדי דיכאון וחרדה מקבוצת ה-SSRI (הפועלות על ידי שינוי בספיגת סרוטונין בתאי המוח), כגון הציפרלקס, ותרופות נוספות. ההתאמה של תרופה עבורך יכולה להיעשות על ידי פסיכיאטר/ית וגם על ידי רופא המשפחה.

לפעמים, ונראה שזה המצב אצלך, התרופה הראשונה שמנסים אינה משפיעה, ואז כדאי לנסות תרופה אחרת מאותה קבוצה, או מקבוצה דומה (למשל סרוקסאט, לוסטראל, מירו, או אפקסור).

התרופות מקבוצת ה-SSRI יוצרות הקלה משמעותית בהרגשה רק לאחר נטילה של 2-3 שבועות, ואז מומלץ להמשיך עם התרופה שעזרה למשך מספר חודשים, ולאחר מכן להפסיק בהדרגה את הטיפול. לאחר מספר שבועות עם טיפול בתרופת SSRI בדרך כלל ניתן להפסיק באופן הדרגתי, לפי הוראות הרופא, את השימוש באלפרליד.

חשוב לדעת כי טיפול פסיכולוגי מסוג טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (Cognitive Behavioral Therapy או בקיצור CBT), נמצא יעיל לטיפול בהפרעות חרדה במידת יעילות דומה לזו של תרופות, כרוך בפחות תופעות לוואי, ונמצא יעיל במיוחד למניעת הישנות של הבעיה בעתיד. מסיבה זו, מומלץ לשקול את האפשרות הזו במקביל לבחינת הטיפול התרופתי.

בהצלחה,

ד"ר איילת אביטל-מגן - פסיכיאטרית

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!