שאלה - התלבטות לגבי מעבר בדיקת מי שפיר

השאלה:
אני בת 45. אחרי בדיקת שקיפות עורפית, תוצאות בדיקת הדם שלי הם 1:290 מדובר בהריון של IVF אשר עבורי הוא הריון מאוד יקר, ואולי הסיכוי האחרון שלי להיות אמא. הגינקולוג שלי המליץ לי לעבור בדיקת מי שפיר, בדיקה שמאוד מפחידה אותי בשל הסיכוי הגבוה לאובדן ההריון


תשובה:


שוב, כמו רבות לפניך, את שואלת את שאלת "מיליון הדולר". אני אוכל להסביר קצת על הבדיקה, אך ההחלטה הסופית היא כמובן שלך. עליך לשקול את יתרונות הבדיקה מול חסרונותיה תוך התחשבות בממצאים אובייקטיבים כמו גילך, תוצאות בדיקת השקיפות העורפית ועוד.

קודם כל, חשוב להבין שכל בדיקות הדם, כמו גם הממצאים באולטרסאונד - כולם בדיקות סקר, והתוצאה המתקבלת היא תוצאה סטטיסטית בלבד (המצביעות על סיכוי או סיכון של 1 ל...), רמת הדיוק והאמינות של בדיקות אלו נאמדת בכ-85%.

לעומתן, הבדיקה היחידה שיכולה לתת תוצאות אמינות בדיוק של עד 100% היא בדיקת מי השפיר. הבדיקה עצמה היא בדיקה קצרה מאוד שאינה מסובכת, והיא מבוצעת תחת אולטרסאונד על מנת לראות היכן נמצא העובר ולהימנע מפגיעה בו.

החיסרון הבולט של הבדיקה הוא, כאמור, הסיכון להפלה בעקבותיה. על פי הספרות הרפואית ה"מסורתית", הסיכון להפלה בבדיקת מי שפיר הוא כחצי אחוז, כלומר 1 ל-200 בדיקות. לאחרונה נערכו מחקרים נוספים והממצאים מדברים על סיכון של כ-1 ל-1600. בכל אופן, מובן שהסיכון עדיין ישנו.

מעבר לכל זה, משרד הבריאות מממן את הבדיקה לכל אישה מעל גיל 35, וזאת מכיוון שהסיכון ללידת צאצא הלוקה בתסמונת דאון עולה ככל שעולה גיל האם.

ולמרות כל האמור, אני מאמינה שעליך לשקול את כל הפרמטרים, להיוועץ ברופא המטפל, אך גם כמובן להקשיב לתחושות הבטן ולרחשי ליבך. אף אחד לא יוכל להחליט עבורך.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!