שאלה - צואה שצפה בשירותים

השאלה:
האם צואה שצפה בשירותים מעידה על חוסר כלשהו באבות המזון, במינרלים או בוויטמינים?


תשובה:


לצואה של האדם בדרך כלל יש משקל סגולי גבוה משל מים בשל מרכיביה - סיבים, חיידקים, שאריות מזון - ולכן היא שוקעת. צואה שצפה במים מעידה על כך שהיא מכילה שיעור גדול של חומר עם משקל סגולי נמוך מזה של המים, וחומר זה הוא במרבית המקרים שומן. צואה שומנית (סטאטוריאה) היא צואה עם ריח חריף במיוחד, אשר צפה בשירותים, והיא כאמור הסיבה השכיחה למצב שאתה מתאר.

שומן לא אמור להגיע לצואה. רובו ככולו נספג במערכת העיכול שלנו, משום שגופנו נוטה לנצל את כל מקורות האנרגיה שהוא מקבל מהתזונה, ושומן הוא מקור אנרגיה מצויין. שומן בצואה הוא מצב פתולוגי המחייב בירור. אחת הסיבות האפשריות היא נטילת תרופות הפוגעות בספיגת השומן. תרופות אלו הן בדרך כלל תרופות הניתנות כדי לסייע בהפחתת המשקל ( קסניקל היא תרופה מקבוצה זו, אך יש נוספות). סיבה אפשרית אחרת היא בעיה בספיגה של השומנים במערכת העיכול.

הבעיה יכולה להיות במעיים עצמם (מחלות דלקתיות, גנטיות, זיהומיות ועוד), בהגעת האנזימים המפרקים שומן למעיים, או בהגעת מלחי המרה החשובים לספיגת השומן. מקור האנזימים המפרקים שומן הוא הלבלב, כך שמצבים שבהם יש פגיעה בלבלב, או בדרך של מיץ הלבלב למעיים, יכולים להוביל לכך. בעיות בייצור, בהפרשה או בהגעת מיץ המרה למעי יכולות להוביל לצואה שומנית.

בכל אופן, עלייך לעבור בדיקת צואה על מנת לשלול או לאשש את האבחנה. לאחר מכן תצטרך להמשיך בבדיקות המכוונות לסיבה לבעיה, ובהתאם לכך ייקבע הטיפול.

רפואה שלמה

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!