//

שאלה - סיבות אפשריות לכאבי גב וטיפול בתרופה פרקוסט

השאלה:
אני בת 75, סובלת מכאבים ברגל ובעמוד השדרה התחתון, ומטופלת בכל מה שאפשר. כרגע הכאבים לא מאוד חזקים. קיבלתי ממומחה לכאב כדורי פרקוסט. לפי הפרוספקט אני ממש לא בטוחה שכדאי לי לקחת אותם. אבקש את עצתכם.


תשובה:


כאבי גב הם בעיה שכיחה, וזו אחת הסיבות המובילות להגבלה של הפעילות. ישנן סיבות רבות היכולות להוביל לכאבי גב: במרבית המקרים מדובר בכאבים הקשורים לשרירים וגידים, אולם ייתכנו גם סיבות כגון מחלת דיסק ניווני, תהליך דלקתי בחוליות, היצרות של עמוד השדרה, ממאירות, זיהום, דחיסה של חוליות ושברים עקב אוסטאופורוזיס, סיבות פסיכולוגיות ועוד. במרבית המקרים הסיבה לכאבי הגב היא מכאנית: בלט דיסק, מתיחת שריר, שברים אוסטאופורוטיים, דיסק מתנוון או טראומה לעמוד השדרה (לדוגמה בעקבות תאונת דרכים). משום שהאבחנה המבדלת רחבה, על מנת להגיע לאבחנה הסופית הרופא חייב לקבל מידע רב לגבי המטופל.

ציינת כי את סובלת גם מכאבים ברגל. יש לברר אם הכאב מקורו בהרגל או אם הוא מוקרן מעמוד השדרה ונובע מלחץ על עצבים בחוט השדרה. כמו כן לא ציינת אם את סובלת מתופעות נוירולוגיות כגון הפרעה במתן שתן וצואה, המחייבים פנייה דחופה לרופא המטפל.

פרקוסט היא תרופה הניתנת להקלת כאבים ומכילה בתוכה פאראצטמול (אקמול) ו- Oxycodone Hydrochloride, נגזרת של אופייאטים. זוהי תרופה יעילה להקלה על כאבים. בדומה לתרופות אחרות, גם לתרופה זו יכולות להיות תופעות לוואי: יובש בפה, עצירות, סחרחורות, עייפות ועוד. כמו כן אסור ליטול אותה אם ידוע שיש רגישות לאחד ממרכיבי התרופה, דיכוי נשימתי, חסימת מעיים, או אסתמה קשה.

לא ציינת אם עברת בירור בקשר לכאבי הגב, ולא ציינת מהן מחלות הרקע שלך ומהן התרופות שאותן את נוטלת, ואם טרם קיבלת טיפול תרופתי להקלת הסימפטומים. יש לברר, במידת האפשר, מהי הסיבה לכאבים, ולבדוק אם ישנה דרך שאינה תרופתית להקל על הכאב.

בהצלחה

ד"ר שרון בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!