שאלה - הסבר לתוצאות בדיקות הקשורות לבלוטת התריס

השאלה:
אני בת 35. לפני 4 חודשים ילדתי, ההריון היה תקין, ובדיקות הדם שלי היו תקינות. בזמן ההריון משקלי עלה ב-28 קילו. לאחרונה הלכתי לחדר כושר ואני מרגישה פעילה, אני לא מרגישה עייפות, אבל משקלי לא יורד. נשלחתי לבדיקות דם נוספות ואלו הן התוצאות: T3 TOTAL 3.


תשובה:
אני בת 35. לפני 4 חודשים ילדתי, ההריון היה תקין, ובדיקות הדם שלי היו תקינות. בזמן ההריון משקלי עלה ב-28 קילו. לאחרונה הלכתי לחדר כושר ואני מרגישה פעילה, אני לא מרגישה עייפות, אבל משקלי לא יורד. נשלחתי לבדיקות דם נוספות ואלו הן התוצאות:

T3 TOTAL 3.34 NMOL/L
TSH 0.01 MIU/ML
T4 FREE 29.34 PMOL/L
THYROGLOBULIN 110.00
THYROG.ABS

אודה אם תוכלו לאבחן את הבעיה. אני קצת לחוצה.

רמת ה- TSH (או Thyroid Stimulating Hormone) שלך נמוכה. הדבר מעלה את החשד שיש לך פעילות יתר של בלוטת התריס. חוסר שקט מתאים למצב זה אבל פחות לכך שמשקל אינו יורד. לכן נבדקו הורמוני בלוטת התריס (רמת ה- T3 ורמת ה- T4). רמת ה- T3 הגבוהה מן הרגיל יכולה לרמז על עודף פעילות. לעומת זאת רמת ה- T4, ההורמון הפעיל, היא אצלך בטווח הנורמה, אם כי בגבול העליון.

תירוגלובולין הוא חלבון אשר נוצר על ידי בלוטת התריס, וממנו נוצרים הורמוני הבלוטה (T3 ו- T4). הסיבות לערכים גבוהים שלו יכולים להיות דלקת של בלוטת התריס, הגדלה (גויטר) או פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם), או גידול. הערך התקין הוא עד 60 מיקרוגרם / ליטר.

אין אצלך נוגדנים נגד התירוגלובולינים או נגד Thyroid Peroxidase (או TPO), אנזים חשוב של הורמוני הבלוטה, וזה תקין.

עלייך להתייעץ עם אנדוקרינולוג או עם הרופא המטפל. יתכן שיהיה צורך בבדיקות נוספות.

בברכה,

ד"ר שירי אורי - אינפומד

[30/03/2009]
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!