שאלה - גוש לא ברור בשד

השאלה:
מהי המשמעות ומה מומלץ לעשות כשרופא נשים חש בגוש בשד, רופא כירורג אמר שלא ברור אם זה גוש או חלק ממבנה גושי של כל השד, וכשבבדיקת ממוגרפיה ובאולטרסאונד של השד לא רואים את הגוש?


תשובה:


את מציגה שאלה לא פשוטה שאנו מתמודדים עימה בכל יום. בדיקה גופנית של השד על ידי רופא היא בדיקה סובייקטיבית, כלומר כל רופא יכול לומר כי הוא מרגיש משהו אחר. בנוסף, חשוב לציין כי גם גושים פתולוגיים (שאינם תקינים) יכולים לא להיראות בבדיקת אולטרסאונד או ממוגרפיה. מאידך גיסא, במקרים רבים מבנה השד הוא אכן מגורגר וניתן לחוש בגושים כחלק מהמבנה התקין והנורמלי. מצב זה קיים בדרך כלל בנשים צעירות (כמוך), וניתן לחוש גם במבנים גושיים נוספים בשדיים.

במקרים שאינם חד-משמעיים, כירורגים המומחים לניתוחי שד הם הכתובת, הואיל ולהם הניסיון הרב ביותר בתחום, הן מבחינת הבדיקה הגופנית והן מבחינת המשך הבירור שיש לערוך.

באופן עקרוני, אם מדובר בגוש שגם את ממששת, אשר נמצא מספר שבועות ללא שינוי ולא היה שם קודם לכן, המלצתי היא ביצוע ביופסיה מן הגוש על מנת לוודא את מהותו האמיתית. מובן שגם אם התשובה תשלול תהליך גידולי, אין זה אומר שאין צורך בהמשך במעקב אשר יכלול גם בדיקה גופנית, וגם ממוגרפיות כל שנה – מעקב אחר הגוש המדובר וכן כמעקב כללי.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!