שאלה - כריתת כליות, השתלת כליות ודיאליזה

השאלה:
בינואר 2007 עברתי ניתוח להוצאת שתי הכליות עקב אי ספיקת כליות ציסטיות. מאז אני עוברת דיאליזה 4 פעמים בשבוע, 4 שעות כל פעם. בחודש האחרון, כמעט בכל פעם אני מתעלפת, או מגיעה לסף עילפון, בגלל לחץ דם נמוך מדי. שאלותי הן: 1.האם ניתוח שכזה נפוץ (שתי הכליות


תשובה:


ברוב המקרים של אי ספיקת כליות סופנית אין מוציאים את הכליות המקוריות של החולה, הואיל ואין בכך צורך. מוציאים את הכליות המקוריות רק כאשר יש לכך סיבה מוצדקת. קיימות סיבות רבות (אם כי הן כאמור די נדירות): זיהומים חוזרים בדרכי השתן, יתר לחץ דם שקשה מאד לטפל בו, היווצרות חוזרת של אבנים, מחלות ציסטיות שמסתבכות, ועוד. הניתוח אינו נפוץ אך בהחלט אינו דבר מאוד נדיר כאשר מתקיימות סיבות כאלה. ברוב המקרים, אם יש צורך בכריתת שתי הכליות, מבצעים זאת בניתוח אחד, וזאת על מנת להקטין את סיבוכי הניתוח, שחלק לא קטן מהם הם סיבוכי ההרדמה (אם עושים זאת בשני ניתוחים נפרדים, בכל ניתוח קיימים סיבוכי הרדמה משלו).

בנוגע לתור שלך במרכז ההשתלות – כריתת שתי הכליות אינה מצב המשנה את מקומך ברשימה, הואיל ואין לכך כל משמעות מבחינת המצב הבריאותי של החולה. מצבם של אנשים עם כליות לא מתפקדות אשר לא עברו כריתה הוא מצב קרוב מאד למצב שלאחר כריתה.

ד"ר אמיר בר-שי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!