שאלה - מידע על המחלה סרקואידוזיס

השאלה:
תוצאות CT שעבר בעלי מצביעות על חשש לסרקואידוזיס: בדיקת חזה: לימפאדנופתיה מדיאסטינלית ידועה ללא שינוי משמעותי. מה זה אומר ועל מה מעיד? ממצאים ריאתיים מעט גברו. פרנכימת הריאות - באונות מודגמים תסנינים כעין זכוכית מט קשריות lll rml - מה זה? בעלי ב


תשובה:


קודם אתייחס לממצאי ההדמיה כפשוטם. לימפדנופתיה מדיאסטינלית היא ההגדלת קשריות לימפה באזור המדיאסטינום. לפי התשובה, זה ממצא שכבר היה ידוע לפני כן, אבל החמיר. בפרניכימת הריאות (ברקמת הריאה עצמה) יש תסנינים דמויי זכוכית (ground-glass) - זהו ממצא רנטגני המאפיין את הגרנולומות המתפתחות בסרקואידוזיס. RML משמעו Right Middle Lobe - אונה ימנית אמצעית.

סרקואידוזיס היא מחלה כרונית רב-מערכתית שסיבתה אינה ידועה. היא מאופיינת בהופעת גרנולומות והרס המבנה התקין של הרקמה. הריאה היא האיבר שנפגע שהכי שכיח שנפגע. עירוב של העור, העיניים, הכבד וקשריות הלימפה גם הוא נפוץ. המחלה יכולה לחלוף מעצמה (דבר שקורה בכ-50% מהחולים) ולעיתים היא כרונית ונמשכת במשך שנים רבות. לרוב החולים יש סימפטומים הקשורים למערכת הנשימה, ושיעול הוא אחד מהם.

הסיבה לסרקואידוזיס אינה ידועה, ולא ידוע הקשר שלה לעישון או לחשיפה לאבק. אולם אין ספק שנזקי העישון יחמירו את המצב הריאתי. לגבי החשיפה לאבק, לא מצאתי משהו כתוב, אבל לפי דברייך כי האבק "הורג אותו" נשמע כי סביבת העבודה אינה מועילה לבעלך.

הסיבוכים העיקריים של המחלה הם במערכת הנשימה (מחלת ריאות הפוגעת בשחלוף הגזים), הלב (עד כדי אי-ספיקת הלב) והעיניים (פגיעה בראיה), אולם היות שלמחלה יש טיפול, לא סביר כי פגיעות חמורות כגון אלה יתרחשו אצל אדם שמטופל.

להלן קישורים לתשובות נוספות מתוך האתר:

http://www.infomed.co.il/questions/q_082706_19.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!