שאלה - מידע על תופעות הלוואי של התרופה איבופרופן

השאלה:
מה קורה פיזית לגוף לאחר נטילת 1700 מ"ג ארטופן? בפירוט בבקשה.


תשובה:


ארטופן (ibuprofen) משתייכת לקבוצת תרופות ממשפחת נוגדי הדלקת הלא-סטרואידיים (NSAIDS). היא משמשת לשיכוך כאבים, להורדת חום ולטיפול במצבים דלקתיים שונים. לארטופן תכונות נוגדות חום, כאבים ודלקת. מנגנון הפעולה של הרופה הוא עיכוב של יצירת תוצרים הקרויים פרוסטגלנדינים, המתווכים תגובות אלו.

המינון הנכון של התרופה ליום משתנה בהתאם להתוויה הטיפולית. לטיפול בחום, למשל, המינון עומד על בין 200 ל-400 מ"ג כל 4-6 שעות. כטיפול נוגד דלקת המינון יכול להגיע עד 3200 מ"ג ליום! כך שיחסית, המינון של 1700 מ"ג שאתה מציין אינו מאוד גבוה, ולא ברור לי לאור מה נשאלת השאלה.

ארטופן עובר פירוק בכבד, ומרבית תוצרי פירוקו שאינם פעילים מופרשים דרך הכליה. זמן מחצית החיים שלו (הזמן שבו יורד ריכוזו לחצי) עומד על שעתיים.

תופעות הלוואי של התרופה על מערכות שונות של הגוף:

לב וכלי דם: אגירת נוזלים ובצקות, יתר לחץ דם, אי ספיקת לב, אוטם שריר הלב, קרישיות יתר. כל אלה אינם שכיחים, פי הספרות הרפואית.

עור: נשירת שיער, תפרחות שונות, רגישות יתר לאור, אלרגיות.

בעיות אנדוקרינית: הפרעות מלחים וסוכרים.

מערכת העיכול: תופעות הלוואי המרכזיות כוללות דימומים וכיבים, בדרך כלל בעת שימוש במינון גבוה או בשימוש ממושך.

מערכת הדם: אנמיה, הורדת טסיות הדם.

כבד: דלקת כבד עד כדי אי ספיקת כבד (נדיר).

ישנן עוד תופעות לוואי נדירות, הכוללות מעורבות של מערכת העצבים, עיניים, שרירים, כליות, נשימה ועוד. במהלך טיפול ממושך, נהוג לעקוב אחר ספירת דם, תפקודי הכבד ותפקודי הכליות, ואחר בעיות שחש החולה סביב מערכות אלו.

תוכל למצוא עוד מידע על ארטופן באינדקס התרופות של אינפומד.

בברכה,

ד"ר טלי צ'רנוביצקי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!