שאלה - הסיבות האפשריות לכאבים באשכים

השאלה:
לבן זוגי יש בימים האחרונים כאבים באשכים. הוא משרת בצבא ביחידה קרבית, ויש עליו עומס רב, הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. מה יכול לגרום כאבים באשכים? האם זה יכול להיות קשור לעומס פיזי ונפשי? לאן עליו לפנות כדי לבדוק את העניין?


תשובה:


כאב באשכים יכול להיות תוצאה של סיבות שונות. חלק מהסיבות הן מצב חירום הדורש טיפול מיידי. להלן כמה אפשרויות.

טראומה - מכה באשכים בדרך כלל גורמת לכאב חד וחזק. למרות חוזקו, כאב זה חולף מעצמו. מכה באשכים יכולה להוביל להיווצרות של סימן חבלה (שטף דם), או אפילו להצטברות של דם מסביב לאשך (המטוצלה). במקרים נדירים, טראומה כזאת יכולה להוביל לקרע של האשך.

תסביב האשך - האשך מסתובב סביב עצמו בתוך שק האשכים. זהו מקרה חירום. כאשר האשך מסתובב, בדרך כלל מסתובבים איתו גם כלי הדם. מצב זה גורם להפסקת זרימת הדם מהאשך ואל האשך. כאשר אין זרימת דם לאשך, אין אספקת חמצן לאשך וזה יכול להוביל ל"מוות" של האשך. תסביב של האשך יכול להופיע בכל גיל, אך נפוץ יותר בתינוקות או בגילאי 14 עד 18 חודשים. כאב הנגרם מתסביב הוא בדרך כלל כאב פתאומי וחזק.

דלקת ביותרת האשך (אפידידימיטיס) - זוהי הסיבה הנפוצה ביותר לכאב באשכים בגברים מעל גיל 18. אצל גברים פעילים מינית, הגורם לדלקת הוא בדרך כלל כלמידיה או גונוראה. אצל גברים מבוגרים יותר או צעירים יותר הסיבות הנפוצות הן אנומליות של מבנה מערכת הרביה והשתן, או ערמונית מוגדלת. כאב הנגרם מדלקת הוא בדרך כלל כאב המתחזק בהדרגה. ניתן לטפל בדלקת על ידי אנטיביוטיקה.

הרניה (שבר) - זהו מצב בו חלק של המעי מחליק לתוך שק האשכים. הכאב מופיע כאשר יש חסימה של כלי דם.

דלקת של האשכים.

גידול של האשכים - מצב זה לעיתים רחוקות גורם לכאב. בדרך כלל מופיעה נפיחות של האשך.

כדי לדעת מהי הסיבה לכאב אצל בן זוגך, עליו לפנות לרופא. מכיוון שהוא בצבא, הוא יכול תחילה לפנות לרופא היחידה, וממנו לקבל הפניה לאורולוג ולבדיקות המתאימות. חשוב לפנות לרופא בהקדם ולא לחכות שהכאב יעבור מעצמו.

בברכה,

ד"ר נעמה ורבין - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!