שאלה - איחור במחזור אחרי התחלת דיאטה אצל נערה

השאלה:
אני בת 14. התחלתי דיאטה יומיים לפני קבלת המחזור, והוא כבר מאחר לי בשבוע וחצי, ויש לי מחזור כבר 3 שנים כמעט. אני לא יודעת מה לעשות כי זה מלחיץ אותי, מלחיץ גם את אמא שלי, ומביך אותי ללכת לרופא נשים.


תשובה:


קודם כל, בשלב זה אין כל סיבה להילחץ, ומעבר לכך, אין כל סיבה להיות נבוכה משיחה עם רופא. אסביר:

אמנם שינויים בהרגלי האכילה, ובעיקר דיאטות לא מבוקרות, עשויים בהחלט לפגוע בסדירות המחזור החודשי, עד כדי היעלמותו. עם זאת, מכיוון שהתחלת בדיאטה יומיים לפני מועד קבלת הווסת המשוער, קשה לקשור בין השניים, וייתכן שהאיחור נובע מלחצים נפשיים ופיזיים הכרוכים בתהליך הדיאטה אצלך. כמו כן, חשוב לזכור שבגילך, מחזורים לא סדירים הם תופעה שכיחה ביותר.

אני ממליצה לך לפנות לדיאטן/ית או לתזונאי/ת שעובדים בקופת חולים, על מנת לקבל תפריט תזונתי מאוזן המתאים לגילך ולמטרותייך. כך תהיי סמוכה ובטוחה שגופך אכן מקבל את כל אבות המזון, את הוויטמינים ואת המינרליים הנחוצים להתפתחותו בתקופה קריטית זו, ללא חשש מהשמנה או מיצירת חסכים שיגרמו נזקים לגופך.

לגבי המחזור, אני מאמינה שברגע שתירגעי קצת מבחינה נפשית ותאכלי באופן מאוזן, יגיע גם הדימום הווסתי המיוחל. אם בכל זאת ימאן הדימום להגיע, כדאי לפנות לרופא/ת נשים. אין סיבה לחשש או למבוכה, מכיוון שאינך חייבת מייד להיבדק. תוכלי לשוחח עם הרופא, ורק במידת הצורך, ורק בהסכמתך המלאה, תיבדקי.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!