שאלה - השוואה בין בדיקות MRI ו- CT

השאלה:
אני בן 53 ומבקש לדעת מהן הסכנות בבדיקת MRI עם חומר ניגוד (לצורך בירור כאבי גב תחתון). האם בדיקת MRI נותנת אותה איכות של אנליזה כמו בדיקת CT? בהשוואה לבדיקת CT, האם בדיקה זו פחות מסוכנת לגוף האדם?


תשובה:


לבדיקת בעיות שרירים ושלד, בדיקת MRI היא בדיקה טובה יותר מ- CT, המאפשרת לראות את המבנים האנטומיים טוב יותר. בדיקת MRI, בשונה מבדיקת CT, מבוססת על שדות מגנטיים, ואינה כרוכה בקרינת רנטגן, אשר בכמות רבה עלולה לגרום נזקים לתאים. לא ידוע על נזקים שנגרמים כתוצאה מן השדות המגנטיים בהם משתמשים בבדיקת MRI.

חומר הניגוד אותו מזריקים בבדיקת MRI נקרא גדוליניום. תופעות לוואי אפשריות שלו הם כאב ראש, ירידה בלחץ דם, סחרחורת, בחילה, כאב במקום ההזרקה. תופעות אלו אינן שכיחות, ואם מופיעות, הן בדרך כלל קלות וחולפות מהר. כמו עם כל חומר זר לגוף, תיתכן גם תגובה אלרגית לחומר הניגוד.

ישנה תופעה נדירה הנקראת Nephrogenic Systemic Fibrosis. תופעה זו עלולה להתרחש באנשים עם מחלת כליות המקבלים גדוליניום. היא מתבטאת בהתעבות והתקשות של העור, חולשת שרירים, כאבי עצמות ועלייה בלחץ הדם. באנשים שהתפקוד הכלייתי שלהם תקין, תופעה זו נדירה ביותר, אבל היות שהיא עלולה להתרחש, מבצעים בדיקת תפקודי כליות לפני ביצוע MRI עם חומר ניגוד.

בבדיקת CT מזריקים חומר ניגוד המבוסס על יוד. תופעות לוואי אפשריות שלו הוא חום במקום ההזרקה, טעם מתכתי בפה, וגרד. תופעות אלו שכיחות, ולרוב הן קלות מאוד וחולפות מהר. לעיתים נדירות מופיעה גם תחושה של קושי בנשימה, במיוחד בחולים עם אסתמה. כמו גדוליניום, גם ליוד תיתכן תגובה אלרגית. אלרגיה ליוד שכיחה הרבה יותר מאשר אלרגיה לגדוליניום. יוד גם כן עלול לגרום נזק לכליות, בעיקר בחולי כליות או לחולים קשים עם זרימת דם לקויה כגון אי ספיקת לב, סוכרת, או לחץ דם נמוך.

בסך הכל ניתן לומר כי בדיקת MRI היא בדיקה בטוחה יותר מבדיקת CT, הן בשל היעדר הקרינה והן בשל שימוש בחומר ניגוד הרבה פחות בעייתי.

איחולי בריאות

ד"ר נועה גולדשר מינרבי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!