שאלה - סיבות אפשריות להימצאות חלבון בשתן

השאלה:
זה זמן רב יש לי חלבון בשתן בכמות של 10 מ"ג בבדיקה רגילה ו-67 מ"ג ב-24 שעות. בנוסף יש לי קצף בשתן, במיוחד בבוקר. על מה מעיד ממצא זה, והאם יש מקום להמשך הבירור? האם זה יכול לנבוע מהרעלת כספית, למשל?


תשובה:


קצף בשתן נגרם כתוצאה מהפרשת חלבון בשתן. באופן תקין יכולה להיות הפרשה של עד 150 מ"ג חלבון ליממה. כאשר החלבון הנבדק הוא אלבומין בלבד, הערך הנחשב לתקין הוא עד 30 מ"ג אלבומין ליממה. לכן, אם מדובר בהפרשה של 67 מ"ג חלבון כללי, אזי הערך אינו מוגדר כפתולוגי. אם מדובר באלבומין, הערך אמנם מעל הרמה הנחשבת לתקינה, אבל אינו בהכרח מעיד על מחלה. בכ-0.5% עד 10% מכלל האוכלוסייה ישנה הפרשה שפירה של חלבון בשתן ללא כל ממצא נוסף (מערכת שתן תקינה וללא מחלה כלייתית). הפרשת החלבון במצב זה אינה עולה על 2 גר' חלבון ביממה.

אחת הסיבות להפרשת חלבון שפירה בשתן היא הפרשת חלבון תנוחתית (postural proteinuria), מצב בו יש לרוב פחות מ-2 גרם חלבון במשך 24 ונוכחות החלבון בשתן נצפית רק כשהשתן נלקח במצב של עמידה. מצב זה מתרחש בכ-2% עד 5% מהמתבגרים. ב-80% מהמקרים ההפרעה חולפת ו ב-20% היא נשארת קבועה, וגם ההפרעה הקבועה נפתרת לרוב תוך כ-20-10 שנה. ראה תשובה זו:

http://www.infomed.co.il/questions/q_103006_3.htm
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!